spot_img
spot_imgspot_img
17.7 C
İstanbul
Salı, 21 Mayıs 2024

“SOLO TÜRK” Bugün hangardan çıkıyor

Seçtiklerimiz

Hava Kuvvetleri Komutanlığı, kuruluşunun 100.yıldönümünde ‘Solo Türk’ü günışığına çıkaracak. Kuruluş yıldönümü etkinlikleri kapsamında 4.Ana Jet Üs Komutanlığı’nda gerçekleştirilecek olan törende, rengi değişen ve bir takım donanımlarla güçlendirilen bir F-16 C tipi savaş uçağı ilk gösterisi yapacak.

Akıncılar’daki etkinliğe Cumhurbaşkanı Abdullah Gül’de katılacak. En etkin ve güçlü savaş uçakları arasında yer alan F-16’nın manevra kabiliyeti ve Türk pilotlarının eğitim seviyesini sergileyecek ‘Solo Türk’ adlı tim, etkinlikler kapsamında nefes kesici gösteriler icra edecek. Dünyada çok az sayıda F-16 solo gösteri uçağı bulunurken, Türkiye’de ‘Türk Yıldızları’nın ardından ‘solo’ alanında da dünyada söz sahibi bir duruma gelecek.

Gösteri timindeki uçağın tasarımında siyah, altın sarısı ve gümüş renkleri kullanılırken, timin pilotu ve bakım ekibi özel olarak seçildi. ‘Solo Türk’ sadece ulusal değil, uluslararası etkinlere de katılarak gösterilecek icra edecek. İlk gösterisini de 15 Nisan 2011 tarihinde Cumhurbaşkanı Gül’ün katılımıyla, 4. Ana Jet Üs Komutanlığı’nda yapacak.

İlgili Makaleler

- Corendon -spot_img

Son Dakika