spot_img
spot_imgspot_img
19.5 C
İstanbul
Pazar, 26 Mayıs 2024

Siparişlerinin değeri 390 milyar doları bulacak

Seçtiklerimiz

ABD’li uçak üreticisi Boeing, en son yayınladığı raporda uçak talep tahminini yüzde 40 artırdığını ve 630 yeni uçak daha satılacağını tahmin ettiğini açıkladı. Bölgesel havayollarının küresel rakiplerinin piyasasından daha çok pay almaya başladığı ve Körfez ülkelerinin halen kullanılan ve yeni havaalanlarına milyar dolarlık yatırımlar yapmaya devam ettiği belirtildi.

 

Boeing, Avrupalı uçak üreticisi Airbus ile hem bölgede hem dünyada neredeyse başa baş gidiyor. Boeing’e göre Ortadoğu ve Kuzey Afrika ülkeleri, dünyanın Airbus 380 ve Boeing 777 gibi ‘yüksek yoğunluğa ve uzun menzile’ sahip uçak merkezi olma yolunda. Bu uçaklardan en çok satın alan havayolları ise Dubai merkezli Emirates, Abu Dabi merkezli Etihad ve Katar Havayolları. Ortadoğu’daki her iki uçaktan biri geniş gövdeli iken bu oran dünyada dörtte bire düşüyor.

 

Boeing’in tahminlerine göre Ortadoğu’da hava seyahat piyasası önümüzdeki yirmi yılda ortalama yüzde 7.1 büyüyecek. Bölge ekonomisinin ise yüzde 4 büyümesi bekleniyor.

 

Boeing özellikle uzun mesafeli 787 ve 777 uçaklarını 2014 ve 2015 yıllarında Körfez havayollarına teslim edecek ve teslimatlar bu yıllarda artış gösterecek. Bunun yanı sıra küresel havayolu filosu 2029 yılına kadar ikiye katlanacak. Ortadoğu’daki uçak filosunun ise yüzde 150’lik büyüme göstereceği ifade ediliyor.

İlgili Makaleler

- Corendon -spot_img

Son Dakika