spot_img
spot_imgspot_img
22.7 C
İstanbul
Çarşamba, 4 Ekim 2023

‘Şiirin Sultanları’ Atatürk Havalimanı’nda Açıldı

- ISG Airport -spot_imgspot_img

Seçtiklerimiz

Atatürk Havalimanı Dış Hatlar Terminali’nde düzenlenen "Şiirin Sultanları" adlı sergiye TAV Havalimanları Yönetim Kurulu Başkanı ve CEO’su Sani Şener, Türk Hava Yolları Yönetim Kurulu Başkanı Hamdi Topçu, Atatürk Havalimanı Mülki İdari Amiri Mehmet Ali Ulutaş, Devlet Hava Meydanları Atatürk Havalimanı Başmüdürü Celal Özuğur ve bir çok üst düzey yetkili katıldı.

       

Yolcuların yoğun ilgi gösterdiği "Şiirin Sultanları" sergisinin açılışında konuşan THY Yönetim Kurulu Başkanı Hamdi Topçu; "Fatih Sultan Mehmet’ten,Yavuz Sultan Selim’e, Yıldırım Beyazıt’tan, 4.Murat’a söze hükmeden 23 Osmanlı Sultanı’nın şiirlerini bizlerle buluşturan İskender Pala’ya öncelikle teşekkürlerimi iletmek istiyorum. THY olarak Istanbul’un en önemli geçiş noktasında böyle bir serginin gerçekleşmesine yardım etmekten mutluluk duyduğumuzu da belirtmek istiyorum" dedi.

       

Prof. Dr. İskender Pala açılışta yaptığı konuşmada "Yıllar önce Osmanlı Hükümdarlarından birisi İran Şahı ile bir otağda görüşme yapar. İran Şahı Osmanlı Padişahına bu buluşmada bir şiir okur hükümdar onun okuduğu şiire karşılıkbir şiirle cevap verir, İran Şahı bu şiire başka bir şiirle karşılık verir. O zamana kadar aralarında negibi husümet var ise ne gibi sorunlar yaşadılarsa birbirlerine hertürlü şeyi bu şekilde anlatırlar.

       

Osmanlı Padişahı "Artık yapacağımız anlaşmanın detaylarını adamlarımız konuşsun esas olan özdür öz insanların miktarını bildirir" diyerek iletişimlerini bu şekilde kurmuşlardır.

       

Bu sergide şiirleri olan insanlar kılıçlarını ellerine almadan burada bu şekilde savaşıyorlardı. Ortaçağ özün çok önemli olduğu bir çağdı. 33 Hükümdarın 27’sinin şair olmasının söze verilen değeri göstermektedir.

       

Buradaki padişahların amaç şiirin gücü ve devletin gücünü birleştirmek ve onu zafer haline getirmektir. Burada görülen şair hükümdarlarının yurtdışında ilk akla gelen halleri kılıça elini atar, asar keser vurur öldürür çalar, çırpar sanki zalim sanki gaddar bir insan olarak portre ortaya çıkar. Bu sergide o insanların nasıl gönül insanı olabildiklerini aşık olabildiklerini gönüllerindeki o kırmızı kanın aşk kırmızısı olduğunu göreceksiniz.

       

Bazı yerlerde zafer kazandıklarında zafere veya şehir kaybettikleri zaman bir ağıtla şiiri nasıl kullandıklarını göreceksiniz.

       

Bu bize şunu gösteriyor insanların zihinlerindeki Osmanlı Hükümdarları aslında zihnimizdekiler değil. Biraz insani tarafları ortaya çıkartılmış biraz daha bizim gibi yaşayan insanlar oysa osmanlı tarihine bakışımız ya çok büyük Dünya’ya hükmedecek bir milletiz ya da Orta Asyadan Anadolu’ya gelmiş siyah bıyıklı bir kaç çapulculardır.

       

Osmanli hükümdarları arasında çok yükselttiklerimiz beğendiğimiz takdir ettiğimiz, kızdığımız bir çok padişahta oldu.

       

33 padişahta gelip geçti orta yerde bir devlet ve ortada duran duygularıyla onlara bizim gibi insanlardı.

       

Batının imparatorları ve doğunun sultanları Ortaçağ’da öze hükmederek yaşadıkları için onları hiç görülmeyen televizyon, internet ve gazete gibi iletişim araçlarının bulunmadığı dönemde, bizler onları uzaktan gördüğümüzde kılıçı, atının özengisi, tacı, tahtı gibi herşeyini altın yapması sebebiyle devletinin gücünü halkının ve düşmanının üzerinde kullanmakta olan insanlar olduklarını düşünüyoruz. İşte bu serginin amacı onların nasıl insanlar oldukları ve yaşadıkları dönemi yansıtan sözleriyle neler düşündüklerini anlatması amacıyla açıldı. Sergide katkısı bulunan THY ve TAV Holding’e teşekkür ederim" diye konuştu.
       
        Sergi açılışının ardından Hamdi Topçu İskender Pala’yı tebrik ederken THY maket uçağı armağan etti. Ardından konuklar sergiyi gezdi.

- Keyvan Aviation -spot_imgspot_img

İlgili Makaleler

- Corendon -spot_img

Son Dakika