spot_img
spot_imgspot_img
27.9 C
İstanbul
Pazar, 21 Temmuz 2024

Şener:Yabancının güveni tam

Seçtiklerimiz

Sani Şener, yaptığı açıklamada, Türkiye ekonomisi açısından 2018’de yaşanan gelişmeleri değerlendirdi, 2019 ile ilgili  beklentilerini paylaştı. Türkiye ekonomisinin 2017’de yüzde 7.4’lük büyüme kaydettiğini anımsatan Şener, 2018’in ilk yarısında da özellikle güçlü iç talebin etkisiyle  büyüme eğiliminin sürdüğünü ifade etti.
 
Şener, öncü göstergelerin 2018’in ikinci yarısında ekonomide yavaşlama ve dengelenme sürecine işaret ettiğini aktararak, ağustos ayında döviz kurlarında spekülatif ataklar yaşanmasına rağmen ekonomi yönetiminin gerekli tedbirleri aldığını söyledi.
 
Seçici olacaklar

Sani Şener, TAV Havalimanları’nın halka açık bir firma olduğunu, ayrıca Fransız Aeroports de Paris’in de (ADP) holdingde doğrudan yatırımı bulunduğunu anımsattı.Holdingin halka açık kısmının yaklaşık yüzde 95’inin yabancı yatırımcılardan oluştuğunu belirten Şener, şunları söyledi:

“Yatırımcı toplantılarında, yılda 500 civarında yatırımcıyla görüşüyoruz. Benim temasta olduğum tüm yabancı iş adamları, ülkemizin uzun vadeli  potansiyeline inanıyor. Burada en önemli potansiyel tabii ki yetişmiş insan kaynağımızda, genç nüfusumuzda.

Risk primlerinin düşmesiyle birlikte yeniden ciddi miktarda doğrudan yabancı sermaye yatırımlarını alacağımıza canı gönülden inanıyorum ancak yabancı yatırımcı, projelerde biraz daha seçici olacak.”

 

Şener, 2018’de yurt içi gelişmelerin yanı sıra Brexit, ticaret savaşı, jeopolitik riskler, ABD Merkez Bankası’nın faiz artırımları gibi birçok dış  faktörün de yakından takip edildiğini aktararak,

“Biz Türkiye’nin geleceğine ve  havacılık sektörüne olan inancımızdan şüphe duymadık. Böyle zor bir konjonktürde 360 milyon euro tutarında bir yatırımla Antalya Havalimanı’nı işleten şirketin yüzde 50 ortağı olduk. Ayrıca, bu miktarda parayı da yurt dışından fonladık. Bu, şirket olarak bizim de, yabancı ortağımızın da Türkiye’ye güvenini gösteriyor zaten” diye konuştu.

İlgili Makaleler

- Corendon -spot_img

Son Dakika