spot_img
spot_imgspot_img
15.1 C
İstanbul
Pazartesi, 22 Nisan 2024

Şahin görünümlü drone

Seçtiklerimiz

Uçaklar ve kuşlar, 1903 yılındaki ilk uçuştan bu yana gökyüzünü paylaşıyor. Ancak ikisi arasında yaşanan çarpışmalar, her yıl hem binlerce kuşun ölümüne hem de uçaklarda hasarlara neden oluyor.

Hollandalı araştırmacılar bu çarpışmalar sebebiyle yaşanan uçuş gecikmelerini ve iptallerini önlemenin yeni bir yolunu buldu; Şahin drone…

University of Groningen uzmanları tarafından tasarlanan ve 0.245 kilogram ağırlığında olduğu belirtilen robot drone 4 saat boyunca aktif şekilde kuşları yoğun pistlerden uzaklaştırmak için kullanılabiliyor.

Milliyet’te yer alan habere göre cam elyafı ve genleştirilmiş polipropilen malzemelerinden üretilen robot, saatte 48 kilometre hıza ulaşabiliyor. Robot kuşun kafasına yerleştirilen kamera ve kuyrukla kanatlardaki mekanizmalar da cihazın uzaktan kontrol edilebilmesini sağlıyor.

Ancak bu yeni teknolojinin sınırlılıkları da mevcut. Yayımlanan rapora göre robotun eğitimli pilotlar tarafından yönlendirilmesi gerekiyor. Uçuşların yağmurlu havada ya da kuvvetli rüzgar koşullarında gerçekleşemeyeceği ve bu koşullarda pil ömründe yetersizlikler olduğu belirtiliyor.

2017 yılında benzer bir şekilde Kanada’da havaalanı yakınlarında kuş sürelerine uçak çarpmasını engellemek amacıyla, sürüyü korkutarak bölgeden uzaklaştıracak, Robird adlı bir robot geliştirilmişti.

Dünya genelinde yılda 50.000 kuş çarpması kaydedilmekte ve bunların yüzde beşi uçağa zarar veriyor. Sivil havacılık endüstrisine maliyeti ise 1.39 milyar euro.

İlgili Makaleler

- Corendon -spot_img

Son Dakika