spot_img
spot_imgspot_img
15.1 C
İstanbul
Pazartesi, 22 Nisan 2024

İtalya genel maksat helikopteri için Leonardo ile anlaştı

Seçtiklerimiz

Leonardo, 20 adet AW119Kx genel maksat helikopteri tedarik etmek için İtalyan Carabinieri Kuvvetleri ile sözleşme imzaladı.

Leonardo tarafından 28 Ekim 2022’de yayımlanan bilgilere göre şirket, İtalyan Carabinieri Kuvvetleri ile 20 adet AW119Kx tek motorlu helikopter tedariki için bir sözleşme imzaladığını duyurdu.

Bahsi geçen helikopterler, Leonardo’nun Vergiate tesisinde monte edilecek. Teslimatlarının 2023-2026 döneminde gerçekleşmesi bekleniyor. Sözleşme ayrıca kapsamlı bir anahtar teslim lojistik destek paketi ve pilotlar ve bakım teknisyenleri için eğitim hizmetlerini de içeriyor.

Helikopterlerin teslimi, Carabinieri’nin ulusal toplulukların güvenliğini daha da güçlendirmek ve geliştirmek için filo modernizasyon gereksinimlerini karşılamasını sağlayacak.

Ayrıca bu helikopterler, karada devriye ve keşif görevinin gerçekleştirilmesi, kritik hedeflerin belirlenmesi, soruşturma kanıtlarının toplanması ve kara birimlerinin faaliyetlerinin desteklenmesini mümkün hale getirilecek.

Askeri misyonları dışında afet veya acil durum görevlerinde de kullanılabilecek olan helikopterler ayrıca çevre izleme ve koruma ile Ulusal Afet Yardım Kurumu tarafından istenirse, kurtarma görevlerine ek olarak yangınla mücadele görevlerini de yapabilecek.

AW119Kx, gelişmiş dijital sistemleri ve gelişmiş teknolojisi ile işletim verimliliği yüksek ve işletim maliyetleri düşük bir helikopterdir. Bu artılarının getirdiği avantajla nedeniyle helikopterlerin, ülke genelinde 18 üssü kapsayan geniş bir lokasyonda kullanılması planlanmaktadır.

AW119Kxs Genel Maksat Helikopteri

Leonardo tarafından 2016 yılından bu yana üretilen AgustaWestland AW119, sivil pazar için üretilmiş tek bir turboşaft motorla çalışan sekiz kişilik bir genel maksat helikopteridir.

AW119Kx’in kendine has özellikleri ve sertifikasyonları, sistem yedekleri, güç marjı, mükemmel dış görünürlük, gelişmiş dijital navigasyon ve görev aviyonikleri gibi gelişmiş özellikleri sayesinde operatörün kentsel alanlardaki görevleri etkin ve güvenli bir şekilde gerçekleştirmesini sağlar.

AW119Kx geniş renkli ekranlar, sentetik görüş, HTAWS, uydu navigasyon/hareketli harita içeren bir Garmin G1000H kokpitine sahiptir. AW119Kx, geniş bir kabin ve bagaj bölmesine ve daha fazla personel güvenliği için yüksek ana rotor boşluğuna sahiptir.

Çok yönlü AW119Kx, müşteri seçimine göre hem VFR hem de IFR aviyoniklere sahiptir. Bu, daha fazla durumsal farkındalık, görev etkinliği ve güvenliği sağlar.

Carabinieri’nin isteği üzerine üretilen AW119Kxs’inde diğerlerinin yanı sıra HD EO, kargo kancası, veri bağlantılı görev konsolu, çevre izleme için hiperspektral sistem, radyo, tel kesici, arama ışığı da bulunacak.

AW119Kx genel maksat helikopterleri ABD, Arjantin, Brezilya, Finlandiya, Portekiz, Güney Kore, Cezayir de dahil olmak üzere 10 dan fazla ülkeye ihracat başarısı göstermiştir.

İlgili Makaleler

- Corendon -spot_img

Son Dakika