spot_img
spot_imgspot_img
31.8 C
İstanbul
Pazartesi, 15 Temmuz 2024

Rusya’dan Küba’ya iki uçak dolusu tıbbı malzeme yardımı

Seçtiklerimiz

Rusya, ABD yaptırımları altında zor zamanlar geçiren Küba’ya iki uçakla insani yardım malzemeleri gönderdi. ABD’den de benzer adım Gürcistan için geldi.

Rusya, Covid-19 vaka sayısındaki keskin artış ve ABD’den gelen ekonomik ambargo ile başa çıkmak için Küba’ya iki uçak dolusu tıbbı malzeme gönderdi. ABD’de ise, eski Sovyet Cumhuriyeti’ne bağlı Gürcistan’a yarım milyon aşı ulaştırdı.

Rus hükümeti tarafından yapılan basın açıklamasında, “Başkan Vladimir Putin’in talimatı üzerine, Rusya Savunma Bakanlığı’na bağlı iki ‘An-124 Ruslan’ uçağı Moskova yakınlarındaki Chkalovsky havaalanından havalandı.

Uçaklar Küba’ya yiyecek, kişisel koruyucu ekipman ve bir milyondan fazla tıbbi maske teslim edecek. Toplamda 88 tondan fazla tıbbı malzeme gönderdik” ifadeleri yer aldı.

Küba’da geçen hafta binlerce kişi Havana’nın Malecon bulvarında ve çeşitli noktalarında koronavirüs krizi sırasında yaşanan gıda kıtlığına ve yüksek fiyatlara karşı eylem düzenlemişti.

Hükümet karşıtı protestoların devam ettiği Küba’da Covid-19 nedeniyle kontaminasyon ve ölüm sayısında endişe verici bir artış yaşıyor.

Amerika Birleşik Devletleri, Küba’daki “barışçıl ve demokratik protestoların bastırılmasına karşı ambargo kararını” açıklamıştı.

Bir kişinin hayatını kaybettiği, onlarca kişinin yaralandığı protestolarda çeşitli muhalif örgütlere göre 100’e yakın kişi gözaltına alındı.

İlgili Makaleler

- Corendon -spot_img

Son Dakika