spot_img
spot_imgspot_img
10.6 C
İstanbul
Pazartesi, 26 Şubat 2024

Rus uydusunu biz düşürmedik

Seçtiklerimiz

Amerikan Dışişleri Bakanlığı sözcüsü Victoria Nuland, ülkesinin Phobos-Grunt’un başarısız olması için birşey yapmadığını, hatta uzay aracının kurtarılması için Rusya’nın talebine yanıt verdiğini kaydetti.
 
Nuland, ABD’nin yörüngeden çıkan uzay aracıyla yeniden bağlantı kurulması çabalarına yardım ettiğini, Phobos-Grunt’u kurtarma çabalarının başarısız olmasından sonra da uzay aracının nihai rotasının izlenmesi ve kontrolsüz olarak atmosfere girmesi sırasında da Rusya’ya yardım ettiklerini belirtti.
 
Rusya’da yayımlanan Kommerstant gazetesi, Rusya Uzay Ajansı’ndan (Roskosmos) adını açıklamadığı bir kaynağa dayandırarak yayımladığı haberde, Rus hükümeti tarafından kurulan soruşturma komisyonunun arıza için birkaç değişik olasılık üzerinde durduğunu belirtmiş, bu olasılıklar arasında ABD’nin Pasifik’teki Marshal Adaları’nda bulunan radar üssündeki güçlü dalgalar yüzünden düşmesi olasılığının da gözardı edilmediğini yazmıştı.
 
Rusya Savunma Bakanlığı, Phobos-Grunt’un parçalarının Pasifik Okyanusu’nun güneyinde yer alan Wellington Adası’nın bin 250 kilometre batısına düştüğü bildirmişti.

İlgili Makaleler

- Corendon -spot_img

Son Dakika