spot_img
spot_imgspot_img
31.4 C
İstanbul
Cumartesi, 20 Temmuz 2024

Rus özel kuvvet helikopteri Mi-8AMTSh-VN ilk uçuşunu gerçekleştirdi

Seçtiklerimiz

Rus Özel Kuvvetleri için geliştirilen Mi-8 helikopter ailesinin yeni üyesi Mi-8AMTSh-VN, ilk uçuşunu gerçekleştirdi

Rusya Savunma Bakanlığı’nın dünyanın “en silahlı ve en korunaklı askeri helikopteri” olarak nitelendirdiği Mi-8 AMTSh-VN’nin, ilk uçuşu gerçekleştirildi.

Rusya Savunma Bakanlığı’nın yayın organı tvzvezda.ru, Mi-8 helikopterinin en yeni sürümü olan Mi-8 AMTSh-VN’nin, ilk uçuşunu yayınladı.

Bu bağlamda Rusya Savunma Bakanlığı tarafından yayımlanan rapora göre ilk uçuşun amacı, radyo iletişimi, ekipman ve navigasyon sistemlerini test etmek. Mi-8 AMTSh-VN, yana doğru hareket etme yeteneğine sahip.

Bu yeteneğin ise ana rotorun yeni tasarımından ve kompozit malzemeden üretilen kanatlar sayesinde kazanıldığı belirtilmekte. Hareket kabiliyeti konusunda iyileştirmeler barındıran Mi-8 AMTSh-VN, 270 km/sa hıza çıkabiliyor.

“Spetsnaz Turntable” adı verilen ilk uçuş, ilk Mi-8’in kalkışından tam 60 yıl sonra gerçekleşti. Mi-8 AMTSh-VN, yeni Klimov VK-2500-03 gaz türbini motora, daha güçlü bir TA-14 yardımcı güç ünitesine ve güncellenmiş bir aviyonik paketine sahip.Mi-8 AMTSh-VN, her tarafta üçer adet olmak üzere toplam altı adet silah istasyonu ve resimde de görüldüğü üzere 2 adet EO sistemi barındırmaktadır.

Ayrıca helikopterin küçük kalibreli ateşli silahlara karşı korumaya ve füzeler için karşı tedbirlere sahip olduğu belirtiliyor.

İlgili Makaleler

- Corendon -spot_img

Son Dakika