19.2 C
İstanbul
Perşembe, 13 Mayıs 2021

Rum polisi havaalanındaki kontrollerle ilgili endişeli

Haftanın Haberleri

Fileleftheros gazetesi “Havaalanlarındaki Kontroller Bölüyor” başlıklı haberinde, havaalanlarında, yolcu ve pasaport kontrollerinden sorumlu polis, gümrük makamları ve sivil havacılık dairesi çalışanlarının, yapılan fiziksel ve diğer kontrollerden muaf tutulacağını, diğer bölümlerde çalışan memurların ise bu kontrollerden muaf tutulması talebinin ise ret edildiğini  yazdı.

Gazete ilk başta havaalanlarında konuşlandırılan İtfaiye Birimi çalışanlarının da bu kontrollerin dışında tutulduğunu ancak listenin genişletilmemesi için Avrupa Komisyonu’ndan bunun çıkarılmasının talep edildiğini belirtti.

Habere göre Sivil Havacılık Dairesi’ne bağlı Hava Taşımacılığı yetkilisi Antonis Lemesianis, konu hakkında yaptığı açıklamada Avrupa düzenlemesinin, kontrol yapan kişilerin kontrollerden muaf tutulması yönünde olduğunu anımsattı.

Lemesianis, bunlar dışındaki diğer çalışanların kontrol edilmesi gerektiğini söyledi.

Gazete Rum polisinin ise “terör gölgesinin Kıbrıs’ta da bulunduğu” özellikle bu kritik dönemde, düzenlemelere ilişkin olarak ciddi çekincelere sahip olduğunu yazılı olarak dile getirdiğini yazdı.  

“KIBRIS HAVAYOLLARI” YENİ YÖNETİM KURULU ÜYELERİ ATANDI

Fileleftheros gazetesi ekonomi eki ve diğer gazeteler, Rum Meclisi’nin, Hükümetin, “Kıbrıs Havayolları”nın (Cyprus Airways) yeni yönetim kurulu üyelerinin oluşacağı kişilere ilişkin önerisini oy çokluğuyla onayladığını böylelikle Meclis’in, “Kıbrıs Havayolları”nın kurtarılmasına ilişkin son fırsatın sonuncusunu vermiş olduğunu yazdılar.

Rum Meclisi’nin bu öneriyi onaylamasının ardından, “Kıbrıs Havayolları”na, yine Meclis’in geçtiğimiz Temmuz ayında onayladığı toplam 31 milyon 330 bin Euro ek krediden, 15 milyon Euro’luk kısmının verilmesi yolunun da açılmış olduğunu yazan gazete “Kıbrıs Havayolları” Yönetim Kurulu üyeliğine sekiz kişinin atandığını da belirtti.

Habere göre oluşturulan yeni Yönetim Kurulu’nda başkanlığı Stavros Stavru yapacak. Diğer üyeler ise “Panikos Puros, Minos Haralambus, Adonis Pigasiu, Ahilleas Tsangaris, Kirakos Kakuris, Haralambos Tapas ve Ksenakis Ksenofontos”.

- TUSAŞ -spot_img

İlgili Haberler

- PGS -spot_img

Son Dakika