spot_img
spot_imgspot_img
26.4 C
İstanbul
Cuma, 19 Temmuz 2024

Polonyalı helikopter pilotu yaşadıklarını anlattı

Seçtiklerimiz

Muğla’da orman yangınlarıyla mücadeleye helikopterle destek veren Polonyalı ekip, söndürme çalışmaları sırasında yaşadıklarını anlattı. Pilot Marcin Gwizoowski ise Polonya’da bu büyüklükte bir yangınla hiç karşılaşmadıklarını, coğrafyadan kaynaklanan nedenlerden yangını kontrol altına almakta gerçekten zorluk yaşadıklarını belirtti.

Dalaman Havalimanı’na konuşlanan helikopter ile 14 kişilik polis ve itfaiyecilerden oluşan Polonyalı ekip, Yangın Yönetim Merkezince verilen koordinatlar doğrultusunda orman yangınının etkili olduğu bölgelerde söndürme çalışmalarına katıldı.

Yangın söndürme ve soğutma çalışmalarına verdikleri destek dolayısıyla Polonyalı ekibe, Orman Genel Müdürlüğü tarafından hediye takdim edildi.

Yaklaşık 10 gün bölgedeki yangınlarla mücadele eden ekibin saha koordinatörü Polonya Ulusal İtfaiye Teşkilatı Başkan Yardımcısı Grzegorz Borowiec, ülkelerine dönüşlerinden önce , süreçte yaşananlara ilişkin değerlendirmelerde bulundu.

Ülkelerinde bu kadar büyük bir yangınla karşılaşmadıklarını söyleyen ve Türkiye’deki yangını kolay kolay unutamayacaklarını ifade eden Borowiec, “Burada çok büyük bir tecrübe kazandık. Bu yangın çok büyüktü ve tamamen bir yıkımdı. Bölgeye gelen hava ekipleri gerçekten çok iyi yönetildi. Buradaki organizasyonun büyüklüğü karşısında çok şaşırdık. Bir yangın bölgesinde aynı anda çok sayıda helikopter ve uçak görebiliyorsunuz. Havada aynı anda 30’dan fazla helikopter olmasına rağmen bu kadar ekibin organize edilmesi çok zor bir iş.” diye konuştu.

Borowiec, Türkiye’nin yangınlara mücadele konusunda başarısının ve organizasyon kabiliyetinin çok iyi olduğunu vurguladı.

Muğla’da aynı anda birçok noktada yangın olduğunu hatırlatan Borowiec, “Biz de buraya yardıma geldik ve bu felaketi çok iyi bir şekilde hallettik. Türkiye’ye daha önce bir kere gelmiştim. Türkiye’nin misafirperverliği ve nezaketi karşısında çok mutlu olduk. Burada olmaktan onur duydum. Burada kendi evimizde gibi hissettik. Farklı şeyler için Türkiye’ye tekrar gelmeyi kesinlikle düşünüyorum.” dedi.

İlgili Makaleler

- Corendon -spot_img

Son Dakika