spot_img
spot_imgspot_img
20.7 C
İstanbul
Çarşamba, 22 Mayıs 2024

Polonya kazasının yankıları halen sürüyor

Seçtiklerimiz

Uçağın kara kutusunu inceleyen Polonyalı uzmanlara göre pilot Arkadiuş Protasyuk, Kaczynski’nin gazabına uğramamak için uyarılara rağmen uçağı indirmeye karar verdi.
       
        Polonyalı uzmanlar, Lech Kaczynski düşen Tu-154 uçağın kara kutusunu inceledi. Kayıtlarda kaza anından 71 saniye önce pilot Protasyuk, "Eğer uçağı indirmezsek O, beni öldürür." diyor.
       
        Pilotun sözlerini inceleyen uzmanlar, pilotun uçağı istemeyerek indirdiği hükmüne vardı.
       
        Kara kutudaki kayıt sesleri, Polonya’nın TVN24 televizyon kanalında da yayınlandı. Televizyona Polonya parlamentosunda görevli havacılık uzmanı Robert Zavada, uçağı indirmesi için kabinde bulunan Polonya Hava Kuvvetleri Komutanı General Andjey Blasik veya Cumhurbaşkanı Kaczynski’nin pilota baskı yaptığının anlaşıldığını iddia etti.
       
        KACZYNSKİ DAHA ÖNCE DE PİLOTA KIZMIŞ
       
        Protasyuk’un ikinci pilot olarak görev yaptığı uçakta daha önce de Kaczynski’den fırça yediği ortaya çıktı. Rusya-Gürcü avaşı sırasında Gürcistan lideri Mihail Saakaşvili’ye destek vermek için bölgeye giden Kaczynski’nin uçağını Tiflis’e indirmek istemeyen birinci pilot Protasyuk’un yanında tehdit edilmiş.
       
        Rusya silahlı kuvvetlerine hedef olmaktan korkan Kaczynski’nin pilotu uçağı komşu Azerbaycan’ın Gence kentine indirmişti. Uçaktan inerken Kaczynski’nin pilota, "Korkak! Seninle daha sonra hesaplaşacağız!"dediği iddia ediliyor.
       
        Polonya Cumhurbaşkanı ve devletin üst düzey yetkilileri Katin katliamının 70. yıl anma törenleri için gittikleri Rusya’nın Smolensk kentinde uçakları iniş yaparken düşmüştü. Kaza sonrası uçakta bulunan Polonya Cumhurbaşkanı ile birlikte 97 kişi hayatlarını kaybetmişti.
         

İlgili Makaleler

- Corendon -spot_img

Son Dakika