spot_img
spot_imgspot_img
15.7 C
İstanbul
Pazartesi, 20 Mayıs 2024

Pilotun ablası konuştu: Kaza değildi

Seçtiklerimiz

Jandarma Genel Komutanı Orgeneral Eşref Bitlis’in ölümüne neden olan kuşkulu uçak kazasıyla ilgili tartışmalar devam ediyor. Uçağın pilotlarından Yüzbaşı Sezginler’in ablası da VATAN’a çarpıcı iddialarda bulundu.
       
        JİTEM kurucusu emekli Albay Arif Doğan’ın açıklamaları üzerine 17 yıl sonra suikast şüphesiyle gündeme gelen Eşref Bitlis’in ölümüyle ilgili tartışma yeni bir boyut kazandı. Önceki gün ortaya çıkan ve adını açıklamayan bir albay, “önlem alınmadı, uçak buzlanmadan dolayı düştü” diye açıklama yaptı. Genelkurmay Baykanlığı’nın, kazanın meydana geldiği dönemde yaptığı, “Kazanın nedeni sabotaj değil, buzlanma” açıklamasını hatırlatan bu değerlendirmeler aynı kazada şehit düşen 2. Pilot Yüzbaşı Tuğrul Sezginler’in ablası Saime Sezginler’i çileden çıkardı. Eşref Bitlis ile 4 kişinin hayatını kaybettiği kazayla ilgili 17 yıldır hummalı bir çalışma ortaya koyan Sezginler, VATAN’a yaptığı açıklamada şu noktaların altını çizdi:
       
        ‘Senaryo buzlanma üzerine inşa edildi’
       
        “Daha kaza kırım heyeti raporu hazırlanmadan Genelkurmay başkanlığı tüm Türkiye’ye kazayı buzlanma diye açıklarsa, siz bunu buzlanma senaryosu üzerine kurmak zorundasınız. İşlerine böyle geldi. Senaryo, buzlanma üzerine inşa edildi. Uçağın teknik donanımı çok yüksek. VIP uçağı, airbus tekniğiyle yapılmış bir uçak. Diyelim ki motoru buzlandı, panel üzerindeki bir düğmenin ışığı yanıyor ve pilot uçağın motorunun buzlandığını anlıyor. Yani pilot, uçağın neresinde arıza veya aksaklık olduğunu anında görebiliyor. Ama kardeşim ikinci pilot olduğu için kuleyle konuşuyor. Motorlarda buzlanma var demiyor, motorlarda anormallik var diyor. İlk ifadesi bu. Sonra diyor ki motorlarda sarsıntı var. Burada henüz tespiti yapılamamış bilinmeyen bir muğlaklık var.”
       
        ‘Uçak uygun hava şartlarında uçuyordu’
       
        “Uçuş günü sabah saat 09:15’deki meteoroloji raporunu kardeşim imzalayarak alıyor. Meteorolojik şartlar müsait olmadığı için 09:15’de uçmuyorlar. Öğleye doğru verilen ikinci raporda karların erimeye başladığı ve uçuşa uygun şartların oluştuğu belirtiliyor. Buna rağmen öğle saatinin meteoroloji raporu gözardı edilerek 09:15 raporlarından söz ediliyor. Askerlerin yazdığı kaza kırım raporunda bile buzlanma yoktur yazıyor. Prof.Dr. Ahmet Nuri Yüksel’in bilirkişi olduğu İTÜ tarafından hazırlanan bir rapor var, altında üç profesörün imzası bulunan. Daha sonra ODTÜ ve TAİ gibi saygın kuruluşlar aynı sonuçları açıkladı. Bu raporlardan şunları öğreniyoruz: Uçağın motoru sağlam ama içindeki parçaları yok. Motor iç aksamı enkaz mahallinde bulunamadı. Ayrıca pilotaj hatası olmadığı ve sabotaj üzerinde durulması gerektiğini belirten raporlar bunlar.”

İlgili Makaleler

- Corendon -spot_img

Son Dakika