spot_img
spot_imgspot_img
20.5 C
İstanbul
Pazartesi, 2 Ekim 2023

Pilotları ve hostesleri otoparkta yatırıyorlar

- ISG Airport -spot_imgspot_img

Seçtiklerimiz

Kapitalizmin çare bulma sanatı olduğu bir kez daha bu son küresel krizde anlaşıldı. Havayolları şirketleri nereden kırpıp tasarruf yapacaklarını düşünürken, kemer sıkma politikalarında kemere bir delik daha açıldı.

       

ABD’de birçok havayolu firması, son zamanlarda, başta pilotlar olmak üzere hostes ve kabin görevlilerini, ayrıca uçak bakımında çalışan teknisyenleri gittikleri havalimanında kalmaları için RV adı verilen kamping otobüslerinde yatırmaya başladı. Böylece otellere ödenen gecelik fiyatlar yerine satın alınmış RV otobüsleri havayolları şirketlerinin aktifinde bir yatırım olarak görünüyor ve elemanları oralarda yatırıp kaldırmak daha ucuza geliyor.
       
        Küresel kriz başladığından bu yana havayollarının bu yönteme başvurduğu, ancak çalışanların bu konaklama yöntemini “dışarıya sızdırmamaları” için, basına malzeme olmamak üzere sıkı sıkı tembih edildikleri savlandı.
       
        Öte yandan yüzlerce bu türden kamping aracının devamlı olarak günde 24 saat, kış aylarında ısınması, yazın ise soğutucular aracılığıyla serin tutulmasının çevre kirliliğine yol açtığı gerçeği havayolları şirketlerince kulak arkası yapılıyor. Amacın kârı yüksekte tutmak olduğu acımasız rekâbet koşulları altında şirketler durduk yerde 24 saat devamlı çalışan kamping otobüslerinin bütçeleri rahatlatmasından şimdilik memnun görünüyor. Pilot-hostes barınağına çevrilen kamping araçları, havalimanları çevresindeki otoparklarda yoğun olarak bulunuyor.
         

       

         

- Keyvan Aviation -spot_imgspot_img

İlgili Makaleler

- Corendon -spot_img

Son Dakika