spot_img
spot_imgspot_img
17.2 C
İstanbul
Çarşamba, 22 Mayıs 2024

Özel jet ve helikopter uçuşlarında rekor

Seçtiklerimiz

Atatürk Havalimanı’nda yer alan genel havacılık terminali, özel jetlerle ve helikopterlerle gelen iş adamları ve ünlü isimlerin uğrak yeri oldu. Atatürk Havalimanı’nda 2006 yılında faaliyete giren genel havacılık terminalinde yapılan uçuş sayısı açıldığı yıla göre yüzde 93, yolcu sayısı ise yüzde 130 arttı.

DÜNYACA ÜNLÜ İSİMLERİ UÇURDU

İstanbul Atatürk Havalimanı’nın kuzeybatısında, ‘V’ apronunda bulunan toplam 2 bin 300 metrekare alana sahip genel havacılık terminali, iş adamları ve ünlü sanatçılar başta olmak üzere çok sayıda konuğa geniş bir yelpazede hizmet veriyor. Bugüne kadar Russell Crowe, Justin Bieber, Rihanna, Madonna gibi yüzlerce ünlü ve iş adamının kullandığı terminale ilgi her geçen gün artıyor.

PASAPORT İŞLEMLERİ DE JET HIZI

Terminalde ‘hava taksi işletmeciliği’ ve ‘genel havacılık’ ruhsatıyla uçuş yapan, ortalama 6-20 koltuk kapasiteli iş jetleri hizmet alıyor. Güvenlik, pasaport ve gümrük işlemlerinin hızlı bir şekilde gerçekleştirildiği terminalde, iç ve dış hat uçuşları için iki ayrı salon bulunuyor. Ayrıca terminalde iş toplantıları için düzenlenmiş özel bir salon da yer alıyor.

YILDA 30 BİN ‘ÖZEL’ YOLCU

TAV Havalimanları’ndan yapılan açıklamaya göre, Türkiye’de açılan ilk terminal olduğu belirtilerek, şöyle denildi: "Açıldığı yıl sonu itibariyle terminalden yapılan uçuş sayısı 3 bin 636, terminali kullanan yolcu sayısı 13 bin 004 iken, 2011 sonu itibariyle uçuş sayılarında yüzde 93, yolcu sayılarında yüzde 130 artış gerçekleşti. Yolcu sayısı yıllık 30 bini geçti. 2013’ün ilk altı ayında genel havacılık terminalini 2 bin 622 uçak ve 10 bin 418 yolcu kullandı."

İlgili Makaleler

- Corendon -spot_img

Son Dakika