spot_img
spot_imgspot_img
8.5 C
İstanbul
Perşembe, 29 Şubat 2024

O havalimanının pisti çürük çıktı!

Seçtiklerimiz

CHP Gaziantep Milletvekili Mehmet Şeker, Devlet Hava Meydanları İşletmesi Genel Müdürlüğünün 2011 ve 2012 yıllarına ait Sayıştay raporlarının görüşüldüğü TBMM KİT Komisyonu’nda Gaziantep Havaalanı pist inşaatındaki usulsüzlükleri ve her yağan yağmurda su basan Hatay havaalanını gündeme getirdi. Sürekli tamirata uğrayan ve yap-boz tahtasına dönen Gaziantep Havaalanı pistinin dolgusunu yapan firmanın, eksik ve yanlış malzeme kullandığı ve bu nedenle pistin çok sık tamirat gördüğü belirlendi.

Şeker, Gaziantep Havaalanının yapıldığı günden beri tamirat gördüğünü belirterek, “ikinci bir pist inşa edildi. Sonra ilk pistin tamiratı yapıldı, sonra yeni yapılan pistin de tamiratı yapıldı. Şimdi bir tamirat daha yapılıyor” diye tepki gösterdi. Gaziantep havaalanı pistinin neden bu kadar sıkıntı yaşadığını soran CHP’li vekil Şeker, “Zeminden mi kaynaklı yoksa yapan firmadan mı kaynaklı?” diye sordu.

MALZEME HATALI

Devlet Hava Meydanları İşletmesi Genel Müdürü Orhan Birdal ise durumun malzeme eksikliğinden kaynaklandığını kabul etti. Orhan Birdal, havaalanında iki pist başı arasındaki büyük kot farkını gidermek için yapılan dolgudan kaynaklı bir takım çökmelerin olduğunu belirtti. Birdal, “Kaplamanın kaldırılıp alttaki malzemenin iyileştirilip tekrar sıkıştırılarak pistin yapılmasını öngördük. Ancak kaplamayı kaldırdığımızda ve analizini yaptığımızda altındaki malzeme bizim istediğimiz malzeme değildi” dedi. Genel Müdür olayla ilgili soruşturma açıldığını söyledi.

HAVAALANI SU ALTINDA KALIYOR

Mehmet Şeker komisyonda her yağmurda sular altında kalan Hatay Havaalanı konusunu da gündeme getirdi. Havaalanını yapan firmadan bilgi aldığını, kırmızı kotla ilgili ne kadarının yapıldığı, ne kadar para ödendiği konusunda bir çalışma yaptığını belirten Şeker, hazırladığı dosyayı Cumhuriyet Savcılığına göndereceğini kaydetti. Havaalanının şiddetli yağmurda pist dahil sular altında kalmasına ilişkin açıklama yapan Şeker şöyle dedi: “175 santim dolgu yapılması gereken Hatay Havaalanına maalesef bu yapılmamış. Bu paralar verildi mi? Ne kadar verildi? Özel idare ne kadar ödedi? DHMİ devraldığında ne kadar ödedi? En son öğrendiğimize göre, Hatay Havalimanında 80 santimlik bir dolgu yapılmış.” Orada askeri bir bölge bulunduğunu da kaydeden CHP Milletvekili, ayrıca resmi olarak da Milli Savunma Bakanlığı’ndan bilgi isteyeceklerini söyledi. Şeker, DHMİ Genel Müdürü’nden Teftiş Kurulu’nu harekete geçirmesini istedi.

İlgili Makaleler

- Corendon -spot_img

Son Dakika