spot_img
spot_imgspot_img
15.1 C
İstanbul
Pazartesi, 22 Nisan 2024

NASA, Orion Uzay Kapsülünün Test Uçuşlarına Hazırlanıyor

Seçtiklerimiz

Ancak uzay programlarını askıya almış değil. 2012 yılında duyurduğu Orion Uzay Kapsülü projesi için ilk önemli aşamasa 2014 yılında gerçekleşecek. Mürettebatı Uluslarası Uzay İstasyon’una taşıyacak Orion kapsülü için ilk test uçuşlarının Eylül 2014 tarihinde yapılması bekleniyor.

Orion kapsülü, Florida’da bulunan Cape Canaveral Hava Kuvvetleri İstasyonu’ndan Delta IV roketi ile fırlatılacak. Henüz tam tarih açıklanmadı. Ancak Exploration Flight Test-1 olarak adlandırılan test uçuşunun kesin olarak Eylül ayı içerisinde yapılacağı duyuruldu.

Test uçuşu sırasında Orion kapsülü, yüksek irtifaya çıkıp tekrardan Dünya atmosferine giriş yapacak. Atmosfere girişinde oluşacak sürtünmeden kaynaklı ısınmanın, kalkanlar tarafından ne kadar engellendiği kontrol edilecek. İnsansız olarak havalanacak kapsül, bu sayede mürettebatın iniş işlemini önceden test etmiş olacak.

NASA mühendisleri, Orion’un tasarımında Apollo görevlerinde kullanılan Ay Kapsüllerini baz aldıklarını açıkladı. Kapsülün şekli ve tasarımı risk durumunu en az seviyeye çekiyor. Şimdi yüksek teknoloji ekipmanı ile daha verimli çalışacağına inanılıyor.

İlgili Makaleler

- Corendon -spot_img

Son Dakika