spot_img
spot_imgspot_img
26.4 C
İstanbul
Pazar, 14 Temmuz 2024

Müdahaleler Uluslararası Havacılığı Tehdit Ediyor

Seçtiklerimiz

"Avrupa Hava Trafik Kontrolörleri Konfederasyonu"nun (Air Traffic Controllers European Unions Coordination – Atceuc), Ercan Havaalanı Tarafından Bölgede Uçan Uçaklara Yapıldığı İddia Edilen Müdahalelere Son Verilmesi Konusunda Avrupa Komisyonu Ve Uluslararası Havacılık Kurumlarının Müdahalesini İstediği Öne Sürüldü..

Fileleftheros gazetesi "Kıbrıs Üzerine Tehlike… ATCEUC Mektubu: Timbu’dan (Ercan) Müdahaleler Uluslararası Havacılığı Tehdit Ediyor… Türkiye’ye Yöneliniz" başlıklarıyla verdiği haberinde, Konfederasyonun ayrıca "işgal bölgelerinden yapılan yasadışı faaliyetlerin, bölgede uçan uçaklar için ciddi tehlike yarattığı" iddiasında bulunduğunu aktardı.

Habere  göre, Avrupa Hava Trafik Kontrolörleri Konfederasyonu’nun Başkanı Volker Dick; Avrupa Komisyonu Başkanı, AB yetkilileri ve uluslararası örgütlerin liderlerine gönderdiği mektupta, "Türkiye’nin, Ankara ve Lefkoşa (Rum kesimi) uçuş denetim merkezi arasında koordinasyon sağlamayı reddetmesinden ve sözde ‘Ercan uçuş kontrol merkezinin’ devam eden yasadışı faaliyetlerinden dolayı havacılık konusunda ortaya ciddi tehlikeler çıktığını" ileri sürdü.

"Ercan’ın, ne ICAO (Uluslararası Sivil Havacılık Organizasyonu) ne de başka bir uluslararası kurum tarafından onaylanmayan ya da tanınmayan Türkiye tarafından işgal edilen Kuzey Kıbrıs bölgelerindeki yasadışı bir durak yeri olduğunu" öne süren Dick, "işgal altındaki Timbu’daki yasadışı havaalanından (yapılan) belirli yasadışılıkların, Ankara’nın, Lefkoşa (Rum kesimi) FIR’ı içerisindeki kontrol sorumlulukları talep etme  çabasını teşkil ettiğini" ileri sürdü.

Dick, "Ercan uçuş merkezinin, uçaklara Ankara FIR’ından çıktıktan sonra ve Lefkoşa (Rum kesimi) FIR’ına girerken kendi frekanslarında kalmaları yönünde talimat verdiğini, uçağın hareket ettiği yükseklik ve yön değişiklikleri de dahil (konularda) Lefkoşa (Rum kesimi) Fır’ı içerisindeki uçaklara ‘koordinatlar verdiğini’ " öne sürdü.

"Kıbrıs (Rum) FIR’ı içerisinde bulunuyorken ve Lefkoşa (Rum kesimi) olan yetkili makamdan benzer izin verilmeden uçaklara başka hava trafik kontrol merkeziyle bağlanmaları talimatların verildiğini" iddia eden Dick, "Türk müdahalelerinin, acil durum frekansların yasadışı kullanımıyla yapıldığını" savundu.

Haberde ayrıca "Lefkoşa (Rum kesimi) FIR’ı içerisindeki uçuşlarda güvenliğin olması için Kıbrıs (Rum) hava trafik kontrol merkeziyle iletişimsizlik politikası konusunda Ankara’ya baskı yapılmasının" istendiği belirtildi.

Gazete ayrıca hava trafik kontrolüyle ilgilenen bir Avrupa ya da uluslararası örgütün, ilk kez bu konuyu "bu kadar net ve doğru zeminde" ortaya koyduğu yorumunda bulunarak, bu yönde Rum Dışişleri Bakanlığıyla sıkı bir şekilde çalışan Rum hava trafik kontrolörleri sendikasının son aylarda yoğun çabalar gösterdiğini kaydetti.

EUROCONTROL YETKİLİSİ GÜNEY KIBRIS’A GELİYOR

Bu arada Alithia gazetesi EUROCONTROL uzmanı (Joe) Sultana’nın, Rum Hava Trafik Kontrolörleri ile Rum Bayınrılık ve Ulaştırma Bakanlığı arasında diyalogu yeninden kurma çabasıyla bugün bir günlüğüne Güney Kıbrıs’a geleceğini yazdı.

İlgili Makaleler

- Corendon -spot_img

Son Dakika