spot_img
spot_imgspot_img
10.6 C
İstanbul
Pazartesi, 26 Şubat 2024

Milli Muharip Uçak’ta yeni detaylar: SSB Başkanı İsmail Demir açıkladı

Seçtiklerimiz

Savunma Sanayii Başkanı İsmail Demir, katıldığı bir televziyon programında Milli Muharip Uçak (MMU) hakkında detayları paylaştı.

MMU hakkında teknik detaylara da yer veren Demir, “30 küsür alt blok sistemin ilk etapta yalnızca 5 tanesini ithal edeceğiz. Geri kalan kısmını yerli sanayimizi motive ederek biz ürettik ve üreteceğiz.” dedi.

Savunma Sanayii Başkanı İsmail Demir, katıldığı bir programda Milli Muharip Uçak hakkında detaylara değindi.

İsmail Demir’in açıklamalarında şu ifadeler yer aldı:

Radar görünmezlik teknolojileri üzerine çalışıyoruz. Bu uçağın malzemesi, boyası ve şekli itibarıyla 3 aşamalı radar görünmezlik konusunda belirli bir aşama kaydettik. Kokpiti yine kendine göre, kendine has olacak, bunda da yine bir görünmezlik unsuru var.

Motoru ise F-16 benzeri bir motor olacak ama motor tasarım çalışmalarımız başladı, devam ediyor. Türkiye’nin motor yolculuğu çok sayıda motorla devam eden bir yolculuk.

“YERLİ SANAYİMİZİ MOTİVE EDEREK BİZ ÜRETTİK VE ÜRETECEĞİZ”

Uçağımızın içerisinde çok sayıda elektronik unsur var. Gerek haberleşme unsurları, gerek hava-hava, hava-yer füzeleri de yer alacak ve bunlar da yerli olacaklar. Bütün bu yerli unsurların entegrasyonu yapılabilecek. İşte pilotun kaskından tutun, haberleşme, hava harp, radar görünmezlik gibi bütüncül bir sistemden bahsediyoruz.

30 küsür alt blok sistemin ilk etapta yalnızca 5 tanesini ithal edeceğiz. Geri kalan kısmını yerli sanayimizi motive ederek biz ürettik ve üreteceğiz.

MMU’NUN KULLANIM AMACI

MMU’nun kullanım amacı ve menzili hakkında bilgi veren Demir, “Muharebe menzilinin F-16’nın biraz daha üzerine çıkmasını bekliyoruz.” ifadelerini kullandı.

İlgili Makaleler

- Corendon -spot_img

Son Dakika