spot_img
spot_imgspot_img
24.7 C
İstanbul
Perşembe, 13 Haziran 2024

MH17 felaketi Rusya karşıtı propagandaya çevrildi

Seçtiklerimiz

Komsomolskaya Pravda gazetesine röportaj veren Zaharova, “Faciadan iki gün sonra, ABD uçağı kimin düşürdüğünü bildiğini açıkladı. Trajedinin birinci yılında da ABD’nin Rusya Büyükelçisi John Tefft, uçağı düşüren ülkeyi bildiklerini tekrarladı. Eğer bir ülke her şeyi biliyorsa, neden elindeki verileri açıklamıyor? Neden sahip olduğu delilleri herkesin bilgisine sunmuyor?” diye konuştu.

‘YALANLARLA SUÇLU ATANDI’

ABD’nin uçak faciasıyla ilgili soruşturmayı, gerçekte olup bitenlerden bağımsız olarak ‘Rusya karşıtı sipariş bir propagandaya dönüştürdüğünü belirten Rus diplomat, bu tarz eylemlerin ‘iki korkunç sonuca’ yol açacağını kaydederek şunları söyledi:

“Birincisi, ülkemizi lekelemek için her tür bilgi toplanıyor. İkincisi, o insanların neden öldüğü ve gerçekler kimsenin umurunda değil. Sonuç olarak, ortaya öyle bir tablo çıkıyor; kazadan sonraki ilk günler, anlaşmazlık içinde olduğun ülkelerden birini ‘suçlu’ atıyorsun. Gerçeklere dayanmayan verilerle yarattığın tuhaf bir hikayeyi yayıyorsun.”

Zaharova, ABD’nin bu hikayeyi BM Güvenlik Konseyi’ne getirdiğini fakat Rusya’nın, bu konunun BM Güvenlik Konseyi’nde politize edilmesini engellediğini kaydetti.

‘ABD, OBAMA DEMEK DEĞİLDİR’

Washington yönetiminin baskı girişimlerini her alanda sürdürdüğü eleştirisini de getiren Rusya dışişleri Bakanlığı Sözcüsü, “ABD, Obama demek değildir. ABD, o ülkede yaşayan halktır. Problem şu ki, mevcut ABD yönetimi kendi halkına Rusya karşıtı bir dünya algısı dayatıyor. Ama ABD halkı bizim düşmanımız değil” dedi.

Amsterdam’dan havalanan Malezya Havayolları’na ait MH17 sefer sayılı uçağı, 17 Temmuz 2014’te Ukrayna’nın doğusunda düşürülmüş, uçaktaki 196’sı Hollandalı toplam 298 yolcu ve mürettebatın tamamı hayatını kaybetmişti. Ukrayna ve Donetsk Halk Cumhuriyeti yönetimleri faciadan birbirlerini sorumlu tutmuştu. BM Güvenlik Konseyi, 29 Temmuz 2015 tarihinde yapılan oylamada, faciayla ilgili uluslararası mahkeme kurulması kararını Rusya’nın vetosu üzerine kabul etmemişti.

İlgili Makaleler

- Corendon -spot_img

Son Dakika