spot_img
spot_imgspot_img
6.7 C
İstanbul
Cuma, 8 Aralık 2023

Malezya Airports Grubu, Yeni Havayollarıyla ve Yeni Rotalarla Büyümeye Devam Ediyor

Seçtiklerimiz

Malaysia Airports Grubu Temmuz 2023’te toplam 11 milyondan fazla yolcu hareketi kaydetti

Malezya ve Türkiye operasyonları, geçen ay sırasıyla 7.4 milyon ve 3.7 milyon yolcu hareketi ile yeni bir yüksek seviye kaydetti. Yılın şu ana kadar olan döneminde en yüksek uluslararası ve iç hat yolcu hareketleri kaydedildi, sırasıyla 5.4 milyon uluslararası yolcu ve 5.7 milyon iç hat yolcusu oldu. Bu, 2019’daki aynı dönemdeki yolcu sayısının sırasıyla %89 ve %87’sini temsil ediyor ve pandemi öncesi hacimlere tam bir toparlanma yolunda sürekli ilerlemeyi gösteriyor.

Temmuz 2023’te Malezya’daki uluslararası yolcu hareketleri, önceki aydaki 3.2 milyon yolcudan %10’luk bir artışla 3.5 milyon yolcuya yükseldi. İç hat yolcu hareketleri ise Haziran 2023’teki 3.8 milyon yolcudan %2’lik bir artışla 3.9 milyon yolcu kaydetti. Bu büyüme, yerel okul tatili, Kuzey Yarımküre’deki yaz tatili, Çinli gezginlerin gradual olarak dönmesi, Hacı yolcularının geri dönmesi, yeni havayolu operasyonları ve ek sefer sıklıkları ile desteklendi.

KL Uluslararası Havalimanı (KUL), geçen ay Muscat (MCT) üzerinden Salam Air (OV) ile haftada iki uçuşla uçuşlara başladı. AirAsia X (D7), Chengdu (CTU) için haftada üç kez ve MYAirline (Z9) Bangkok Don Mueang (DMK) için haftada yedi kez uçuşları başlattı. Batik Air Malaysia (OD), Adelaide (ADL) için haftada iki kez ve CTU için haftada dört kez yeni rotalar başlattı. Doğu Malezya’da, Kota Kinabalu Uluslararası Havalimanı (BKI), Xi’An Xianyang (XIY) üzerinden Loong Air (GJ) ile haftada iki uçuş ve Shanghai PuDong (PVG) üzerinden Shanghai Airlines (FM) ile haftada yedi uçuşla iki yeni havayolu karşıladı. AirAsia (AK), Pekin Daxing (PKX) hizmetlerine haftada yedi uçuş ve Macau (MFM) hizmetlerine haftada iki uçuşla geri döndü. OD, haftada bir kez BKI ve Langkawi (LGK) üzerinden CTU’ye direkt uçuşlarını yeniden başlattı.

İstanbul Sabiha Gökçen Havalimanı, Pandemi Öncesi Yolcu Hacimlerini Üç Ay Üstüste Aşıyor

Öte yandan, İstanbul Sabiha Gökçen Uluslararası Havalimanı (SAW), üç ardışık ay boyunca pandemi öncesi yolcu hacimlerini aşan güçlü bir trafik ivmesi göstermeye devam etti. Temmuz 2023’te SAW, 2019’un aynı ayına göre %8.6 artışla 3.7 milyon toplam yolcu hareketi kaydetti ve bir önceki aydaki 3.3 milyon yolcuda %13’lük bir artış gösterdi. Yaz tatilleriyle uyumlu olarak, Temmuz 2023’te uluslararası yolcu hareketleri, şimdiye kadar kaydedilen en yüksek hacmi kaydederek, Haziran 2023’teki 1.7 milyon yolcuya göre %11 artışla 1.9 milyon yolcu kaydetti. İç hat yolcu hareketleri, yılın Temmuz ayı seviyelerinin %90’ına ulaşarak, yılın en yüksek toparlanma oranını gösteren 1.6 milyon yolcu ile Haziran 2023’teki %16’lık bir artış kaydetti.

İlgili Makaleler

- Corendon -spot_img

Son Dakika