spot_img
spot_imgspot_img
18.3 C
İstanbul
Salı, 28 Mayıs 2024

Lübnanlı genç’ten kaçırılan pilot ihbarı

Seçtiklerimiz

Türkiye’deki Lübnanlı turist, Beyrut’ta kaçırılan iki Türk pilotla ilgili ihbarda bulundu: "Pilotlar Hizbullah kontrolündeki Zeyniye’de bir evde tutuluyor."

İstanbul-Beyrut seferini gerçekleştiren Türk Hava Yolları (THY) uçağının iki pilotu, 8 Ağustos günü geç saatlerde Lübnan’ın başkenti Beyrut’ta kaçırıldı. Altı kişilik uçuş ekibini otele taşıyan aracı durduran silahlı saldırganlar, Kaptan Pilot Murat Akpınar ve İkinci Kaptan Pilot Murat Ağca’yı yanlarına alarak kayıplara karıştı. Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç Lübnan’da kaçırılan THY pilotlarıyla ilgili olarak, "Güvenli bir şekilde arkadaşlarımıza ulaştık, nerede oldukları da az çok biliniyor. Hayatta olduklarını, huzur ve rahat içinde olduklarını biliyoruz" dedi.

Konuyla ilgili önceki gün Ankara’yı hareketlendiren bir gelişme yaşandı. İsmi güvenlik gerekçesiyle gizli tutulan bir kişi Kızılay’da polis merkezine giderek "Lübnan’da kaçırılan Türk pilotlarla ilgili bilgi vermek istiyorum" dedi. Ön bilgisi alınan kişinin Lübnanlı olması ve bölgeye dair bilgiler vermesi üzerine konu Ankara Emniyetine bildirildi. Amerika’da öğrenci olduğu ve Türkiye’ye tatile geldiği öğrenilen Lübnanlı gencin Emniyete ifadesi alındı.

ZEYNİYE BÖLGESİNDELER

Lübnanlı genç ailesinin halen Lübnan’da yaşadığını ve onların kendisine pilotların ülkenin Zeyniye bölgesinde bulunduğuna dair net bilgiler verdiklerini ifade etti. Genç ifadesinde bölgenin hakimiyetinin ise Hizbullahın elinde olduğunu söylediğini anlattı. Lübnanlı turistin ifadesinde arama motoru google’ın haritalarından polise bulunduğu bölgeye dair ayrıntılı bilgi verdiği belirtildi. Ankara Emniyeti turistin verdiği kapsamlı bilgileri MİT ve Emniyet Genel Müdürlüğü (EGM) ile paylaştı. İçişleri Bakanlığı’nın da Dışişlerini konuyla ilgili bilgilendirdiği ve turistin ifadelerinin incelendiği öğrenildi.

Silahlı saldırganlar kaçırdı

Beyrut’ta 8 Ağustos’da kaçırılan THY pilotları Murat Akpınar ve Murat Ağca’dan 15 gündür haber alınamıyor. İki pilotun kaçırılmasının ardından ülkeye giden pilotlara koruma verildi.

İlgili Makaleler

- Corendon -spot_img

Son Dakika