spot_img
spot_imgspot_img
23.5 C
İstanbul
Pazartesi, 25 Eylül 2023

Lübnan, İsrail uçaklarına uçak savarlarla ateş açtı

Seçtiklerimiz

Üst düzey İsrail askeri görevlisinin yaptığı açıklamada, Güney Lübnan hava sahasında uçan İsrail savaş uçaklarına uçak-savar toplarıyla ateş açıldığını söyledi. Adının gizli kalmasını isteyen askeri yetkili, “Güney Lübnan üzerinde seyreden uçaklarımıza uçak-savar toplarıyla ateş açıldı. Uçaklarımızda zarar yok”diye ifade etti. İsrail askeri yetkililerinin konuyla ilgili açıklama yapmaktan kaçındıkları belirtildi.

       

LÜBNAN-İSRAİL KRİZİ

       

Lübnan ile İsrail arasındaki kriz ilk olarak 2006 yılında başladı. Kriz, Lübnan’da yerleşmiş Hizbullah Örgütü’nün, 12 Temmuz 2006 tarihinde 2 İsrail askerini kaçırması ve 8’ini öldürmesiyle başladı.

       

İsrailli askerlerin kaçırılmasına ek olarak güney Lübnan’daki Hizbullah militanlarının İsrail topraklarına Katyuşya füzeleri ateşlemesi; İsrail tarafından Lübnan’ın bir savaş hareketinde ("act of war") bulunduğu şeklinde yorumlandı. Bunun üzerine İsrail, Lübnan’a hava ve kara saldırıları yapmış ve ülkenin limanlarını denizden ablukaya aldı. İsrail’in bu davranışına karşılık olarak Hizbullah, güney Lübnan’dan İsrail’in kuzeyine yaptığı füze saldırılarını şiddetlendirdi.

       

Bir aydan fazla süren çatışmaların ardından, Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi’nin aldığı 1701 sayılı karar uyarınca 14 Ağustos’da taraflar saldırılarını durdurdu. İsrail, 7 Eylül2006 Litanni Nehri’ne kadar olan Güney Lübnan topraklarını işgal eden İsrail, Lübnan ve UNIFIL askerlerinin konuşlandırılmasına paralel olarak birliklerini geri çekti.

       

Krizin ilk günlerinden beri aralıksız süren İsrail saldırılarının 1.000’in üzerinde sivil Lübnanlıyı öldürmüş olması, İsrail’in uluslararası ortamda çok ağır eleştirilere maruz kalmasına neden oldu.

       

Birleşmiş Milletler İnsan Hakları Komisyonu Başkanı Louise Arbour, kriz sırasında savaş suçlarının işlenmiş olabileceğini söylemişti.
         

       

         

- Keyvan Aviation -spot_imgspot_img

İlgili Makaleler

- Corendon -spot_img

Son Dakika