spot_img
spot_imgspot_img
15.8 C
İstanbul
Cuma, 19 Nisan 2024

Limak, sektördeki atılımlarını sürdürüyor

Seçtiklerimiz

PRİŞTİNA HAVALİMANI’NIN YENİ TERMİNAL BİNASI VE EK TESİSLERİ HİZMETE AÇILDI

2010 yılından bu yana Fransız Aeroport de Lyon ortaklığıyla Kosova’nın tek uluslararası havalimanı olma özelliği taşıyan Priştina Uluslararası Adem Yaşari Havalimanı’nı işletiyor.

Limak Kosova International Airport JSC Konsorsiyumu, yeni terminal binası ve ek tesisleri inşasını tamamladı. Toplam 140 milyon euro’luk yatırımla inşa edilen yeni terminal binası ve ek tesisler, Limak Holding Yönetim Kurulu Başkanı Nihat Özdemir’in ev sahipliğinde, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Kosova Başbakanı Hashim Thaçi, Arnavutluk Başbakanı Edi Rama,  Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız ve Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Binali Yıldırım’ın katılımıyla hizmete açıldı.  

Türkiye’nin en önemli altyapı yatırım şirketlerinden Limak, havacılık sektöründeki ya yatırımlarına devam ediyor. 2010 yılında, ülkenin tek uluslararası havalimanı olan Priştina Uluslararası Adem Yaşari Havalimanı’nın (PIA) 20 yıl boyunca işletilmesi ve yeni terminal binası ve ek tesislerinin inşası projesini üstlenen Limak Kosova International Airport JSC Konsorsiyumu, yeni terminal binası ve ek tesislerini hizmete hazır hale getirdi. Priştina’nın yaklaşık 15 km güneybatısında yer alan PIA’nın inşa edilen yeni terminal binası, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Kosova Başbakanı Hashim Thaçi, Arnavutluk Başbakanı Edi Rama, Limak Holding Yönetim Kurulu Başkanı Nihat Özdemir,  Enerji ve Tabi Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız ve Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Binali Yıldırım’ın katılımıyla hizmete açıldı

Kapasite 2 milyondan 5 milyona çıkacak

Priştina Uluslararası Adem Yaşari Havalimanı’nın (PIA) 20 yıl boyunca işletilmesi ve yeni terminal binasının inşası projesini 2010 yılında düzenlenen ihalede yüzde 90 Limak-yüzde 10 Aeroport de Lyon ortaklığında kurulan konsorsiyum kazanmıştı. Limak Kosova International Airport JSC Konsorsiyumu, 12 Ağustos 2010 tarihinde Kosova Hükümeti ile imzaladığı imtiyaz sözleşmesiyle birlikte, 20 yıl boyunca Yap-İşlet-Devret modeli altında havalimanının işletmesini devraldı ve yeni terminal binası ve ek tesislerin inşaasını da üstlendi. Hava trafik kontrol ve güvenliği haricindeki tüm havalimanı faaliyetlerini kapsayan sözleşme çerçevesinde, Limak Kosova International Airport JSC Konsorsiyumu’nun inşa ettiği yeni terminal binası ve ek tesislerinin faaliyete girmesiyle birlikte, halen yılda yaklaşık 2 milyon uluslararası yolcu ağırlayan havalimanı, bundan sonraki dönemde 5 milyon yolcuya hizmet verecek kapasiteye ulaşacak.

140 milyon euro’luk yatırımla yeni terminal binası

Konsorsiyumun, 140 milyon euro yatırımla tamamladığı yeni terminal binası ve ek tesisleri modern bir mimari anlayışla, çevre dostu ve akıllı bina olarak inşa edildi. 42.750 metrekarelik kapalı alana sahip yeni terminal binası kapsamında; 9 adet Code C uçak tipinin park edebileceği yeni apron alanı, yeni bağlantı yolları ve hava trafik kulesi kuruldu. 4 adet yolcu köprüsü, 8 adet yolcu kapısı, 27 adet yolcu check-in kontuarı, 3 adet bagaj alım karuseli, 2 hatlı bagage handling sistemi ve 28 pasaport kontrol noktası bulunan yeni terminal, son teknoloji ile dizayn edildi. 934 metrekare büyüklüğünde yiyecek-içecek alanına sahip  terminal binasında, 1.196 metrekare büyüklüğünde duty free alanı bulunuyor. Açık otopark ise 1.750 araç kapasitesine sahip. Toplam 610 çalışanı bulunan havalimanı, uzun yıllardır süregelen yolcu sayısı artış trendiyle eski Yugoslavya ülkeleri içinde Belgrad ve Zagreb Havalimanları’ndan sonra en çok yolcu trafiğine sahip 3. havalimanı olma özelliğini taşıyor.

Nihat Özdemir: “Priştina Havalimanı modern ve estetik mimarisi ile Avrupa’nın en önemli  terminalleri arasında yer alacak”
Yeni terminal binası ve ek tesislerin açılış töreninde konuşan Limak Holding Yönetim Kurulu Başkanı Nihat Özdemir, Limak Grubu olarak inşa ettikleri ve işlettikleri İstanbul Sabiha Gökçen Uluslararası Havalimanı’nın çok kısa sürede dünyanın en hızlı büyüyen havalimanları arasında yer aldığını söyledi. Özdemir şöyle devam etti: “İstanbul Sabiha Gökçen Uluslararası Havalimanı, 2013 yılında yaklaşık 19 milyon kişinin geçtiği, yolcu konforu ve mimarisi ile birçok ödüller kazanmış ve Türkiye’nin en büyük havalimanlarından biri haline gelmiştir. İsmini Kosova’nın bağımsızlık sembolu halk kahramanı, Adem Yaşari’den alan yeni havalimanını en son teknolojiyle donatılmış, Balkanların en modern, en konforlu ve aynı zamanda çevreye en saygılı havalimanı olarak Kosovalı kardeşlerimize layık bir tesis olarak inşa ettik. Umuyorum ki; Priştina Havalimanı da, Avrupa’nın en önemli terminalleri arasındaki yerini alacak ve Sabiha Gökçen Havalimanı gibi birçok ödül kazanacaktır.”

“Priştina Adem Yaşari Havalimanı, Kosova Cumhuriyeti’nin dünya ile entegrasyonunu hızlandıracak”

Kosova ile Türkiye arasındaki bağların son derece köklü ve güçlü olduğunu söyleyen Nihat Özdemir, iki ülkenin müşterek tarihi ve kültürel geçmişinin bölgede yaptıkları çalışmalar için büyük bir vesile olduğuna vurgu yaptı. Özdemir, “Böylesine güçlü ortak geçmiş, kardeşlik bağı, genç, dinamik ve modern nüfus, Türk yatırımcılara cazip fırsatlar sunmaktadır. Biz de Limak olarak, bu yatırımımızı gerçekleştirirken, öğrenmeye ve gelişmeye açık, modern, birkaç dil bilen, genç bir nesil ile karşılaştık.  Priştina Uluslararası Adem Yaşari Havalimanı, Kosova Cumhuriyeti’nin dünya ile entegrasyonunu hızlandıracak, uluslararası pazarlara bağlantısını kolaylaştırarak ekonomik kalkınmasına da destek olacaktır” dedi. Özdemir, havalimanı yatırımını takiben, Çalık-Limak olarak gerçekleştirdikleri ortaklıkla, 2013 yılı içerisinde tüm Kosova’nın elektrik dağıtımı hizmetini vermeye ve altyapıyı geliştirmek için hızla yatırımlara başladıklarını hatırlatarak, 15 yıl içinde Kosova’nın elektrik dağıtımı sistemine 300 milyon euro yatırım yaparak, altyapıyı Avrupa standartlarına taşıyacaklarını vurguladı.

İlgili Makaleler

- Corendon -spot_img

Son Dakika