spot_img
spot_imgspot_img
26.8 C
İstanbul
Perşembe, 25 Temmuz 2024

Kriz falcılarının işi iyi gitmeyecek

Seçtiklerimiz

Avrupa krizle mücadele ederken Türkiye ekonomisi büyümeye devam ediyor. Bunun göstergelerinden biri de sivil havacılıkta yaşanan büyüme. Sadece geçen yıl değil, 9 yıl boyunca çok ciddi büyüme yaşandığını vurgulayan Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Binali Yıldırım, Türkiye’nin bu alanda dünyanın bütün ülkelerini sollayarak rekordan rekora koştuğunu belirti.

Yıldırım, "9 yıllık gelişimeye göz attığımızda rakamlar çarpıcı. İç-dış hat, tamamında 33 milyon bir yolcu taşıması varken, şu anda 118 milyona ulaşmış bulunuyoruz. Büyüme 2012’de de devam ediyor. Hava taşımacılığı aslında ülkenin ekonomisi, kriz var mı, yok mu, onun habercisidir. O bakımdan Türkiye’de de hava taşımacılığı artmaya devam ettiğine göre kriz falcılarının işi pek de iyi gitmeyecek gibi gözüküyor" diye konuştu. 

 

%14.4 BÜYÜDÜ 

 

Hava taşımacılığında 2011’de ortalama yüzde 14.4 büyüme yaşandığı bilgisini veren Bakan Yıldırım, 2012’de de büyümenin devam ettiğini belirterek şunları söyledi: " Uçak trafiği sayısı yıllık 1 milyon 331 bin 835 olarak gerçekleşti. Yükte de önemli artışlar yaşandı. Hava aracımızın toplam sayısı bin 80’e ulaştı. Sadece özel jet sayısı 120’yi buldu. Kısacası havacılığın her alanında büyüme yaşandı. Kış aylarında zaman zaman aksaklıklar yaşandı, ama çok az.

Avrupa’ya göre çok daha sınırlı bir iptal ve gecikme yaşandı. Bunun sebebi de Avrupa’da genellikle belirli bir sıcaklığın altına düşüldüğü zaman, eksi 2 derecede operasyonların durdurulması. Bizde öyle bir şey yok, şartlar müsaitse kontroller yapılıyor ve emniyet tedbirleri alınmak suretiyle mümkün mertebe seferler iptal edilmeden, gecikmeli de olsa yapmayı tercih ediyoruz. Şüphesiz her iptalin ciddi faturası var. Sadece işletmeciye faturası yok, ülke ekonomisine faturası var." Diyarbakır’da sivil havaalanının için çalışmaların başladığını söyleyen Bakan Yıldırım, firmaların teklif verdiğini ve iki ay içinde de mali tekliflerin alınacağını söyledi. 

İlgili Makaleler

- Corendon -spot_img

Son Dakika