spot_img
spot_imgspot_img
19.1 C
İstanbul
Cuma, 12 Nisan 2024

Kokpit camı kırıldı zorunlu iniş yaptı

Seçtiklerimiz

Türk Hava Yolları’nın (THY) Batman-İstanbul seferini yapan yolcu uçağı, ”windshield” olarak bilinen ve 7 katmandan oluşan kokpit camının bir katmanının havada çatlaması sonucu Diyarbakır’a zorunlu iniş yaptı.

       

Beraberinde 125 yolcusu ile Batman Havaalanı’ndan saat 16.30 da İstanbul’a gitmek üzere kalkış yapan THY’nin 2685 sefer sayılı uçağı ”windshield” olarak bilinen yedi ayrı katmandan oluşan kokpit camı çatladı. Kaptan pilot, TK-2685 sefer sayılı uçağın kokpit camının bir katmanında meydana gelen çatlakla ilgili anons yaparak yolcuları da bilgilendirdi.

       

Uçak çatlayan kokpit camı nedeniyle Diyarbakır Havalimanı’na zorunlu iniş yaptı. Çatlayan camın yenisi ile değiştirilmesi için uçak bakıma alınırken yolcular terminale götürüldü.

       

Havacılık uzmanları yaklaşık 5 santimetre kalınlığındaki 7 ayrı katmandan oluşan kokpit camının olumsuz hava şartları, ısı farkı gibi nedenlerle de çatlayabileceğini belirterek uçağın çatlayan camının uçuş için engel teşkil etmeyeceğini uçağın uçuş güvenliği nedeniyle en yakın meydana indiğini söyledi.

       

Yetkililer, kokpit camının takılması ile yolcuların aynı uçakla saat 22.10’da havalanacağını bildirdi.

İlgili Makaleler

- Corendon -spot_img

Son Dakika