spot_img
spot_imgspot_img
31.8 C
İstanbul
Pazartesi, 15 Temmuz 2024

KKTC Ulaştırma Bakanı Saner şoke etti!

Seçtiklerimiz

Kıbrıs Türk Hava Yolları’nın 2010  Haziran ayında iflas etmesi üzerine mağdur olan yolcu ve seyahat  ecantaları hala muhatap bulamıyor. İflas sonrası KKTC’ye bileti olan  yolcuların büyük bölümü Atlas Jet uçakları ile taşındı, ancak varış  noktası Türkiye olan 4 bine yakın yolcunun mağduriyeti sürüyor.

Mağduriyeti çözüm bulmak için 4 defa  KKTC’ye giden bir grup seyahat acentası yöneticisi, sorunlarını KKTC  Bayındırlık ve Ulaştırma Bakanı Hamza Ersan Saner’e de anlattılar.

Son görüşmeyi geçen yıl Şubat ayında yapan acenta yetkililerini dinleyen Saner’in “Ben KKTC yolcularımı çözüm bulup uçurdum, karasakallardan bana ne” dediği ortaya çıktı.

Kıbrıs Türk toplumu arasında Türkiyeli’ler için biraz da aşağılama amaçlı kullanılan ‘Karasakal’  tabirini kullanan Saner’in bu sözleri, KKTC Cumhuriyet Meclisi’nde  görüşme sırasında söylediği toplantıya katılan seyahat acentası  yöneticileri tarafından doğrulandı.

Mağduriyetin devam etmesi nedeniyle Bakan ile karşı karşıya gelmek istemeyen 4 seyahat acentası yöneticisi, “Bakan Ersan Saner’in Türkiye yolcularına karşı bu duyarsızlığı karşısında şaşırdık ama aynen bu sözleri söyledi” dediler.

BİZİMLE DALGA GEÇER GİBİ İKİ AY SÜRE VERDİ

Bir buçuk yıldan beri mağduriyetlerinin giderilmesi için çalmadık kapı  bırakmayan Seyahat Acentası yetkilileri, “Son ziyaretimizi Şubat 2011’de  yaptık. Bakan bizi Cumhuriyet Meclisi’nde ağırladı. Çok yakından  ilgilendi. Bu samimi ilgi ve iltifat karşısında sorunlarımızın  çözüleceği ümidine kapılmıştık. Hatta Bakan Saner, yeni havayolu  firmasının kurulduğunu söyledi ve ‘ilk uçuşu Mart sonunda mı yapalım, Nisan sonunda mı yapalım?’ diye bize sordu. Uçuş ve  havacılık  kurallarına göre bir havayolu firmasının uçmaya başlayabilmesi için en  az iki yıl gerekli. Bakan Saner’in iki ay gibi kısa sürede havayolu  firmasını uçuracağını söylemesi üzerine şaşırıp kaldık. Bu şaka galiba  dedik kendi aramızda. Bunun gibi Türkiyeli yolculara için söylediği, ‘Ben vatandaşımı uçurdum, Karasakallardan bana ne’ sözleri de adeta şaka gibiydi” diye konuştular.

BAŞBAKAN LONDRA’DA SÖZ VERDİ

KTHY mağdurlarının sorunları geçen yıl Londra’ya gelen Başbakan İrsen  Küçük’e de anlatıldı. Küçük, seyahat acentası yöneticileriyle yaptığı  özel toplantıda ve halka açık toplantıdaki konuşmasında, “Ada’ya döneyim bu sorunu çözüp sizleri de bilgilendireceğim” sözü verdiği halde,  bir daha mağdurları aramadı.

SORUNA ALEVİ KÜLTÜR MERKEZİ EL ATTI

KTHY’den Gaziantep, Adana, Antalya gibi Türkiye varış noktalarına bilet  alan ve sadece 2 seyahat acentasına kayıtlı 3436 yolcu ile bilet satışı  yapan ecantaların mağduriyetinin giderilmemesi üzerine İngiltere Alevi  Kültür Merkezi’nde 17 Şubat tarihinde toplantı yapıldı.

Mağdur yolcularının çoğunluğunun Alevi vatandaşlar olması nedeniyle  dernek yönetimi sorumluluk alarak KKTC Londra Temsilciliği üzerinden  soruna çözüm girişimlerinde bulundu. Ancak son dönemde KKTC Londra  Temsilci değişikliği olması gibi nedenlerden dolayı derneğin girişimleri  sonuçsuz kaldı.

Şimdi  mağdur yolcular KKTC Londra Temsilciliği önünde gösteri yaparak sorunu tekrar gündeme getirecek.

Air News Times UK Haber Merkezi

İlgili Makaleler

- Corendon -spot_img

Son Dakika