spot_img
spot_imgspot_img
19.5 C
İstanbul
Pazar, 26 Mayıs 2024

Kıbrıs “KANTARA” dedi

Seçtiklerimiz

Ağır borç yükü nedeniyle uçuşları askıya alınan Kıbrıs Türk Hava Yolları’nın (KTHY) yerini alacak Kuzey Kıbrıs Havayolları (KKHY) için geri sayım başladı. Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti (KKTC) Bakanlar Kurulu, yeni havayolu şirketinin yüzde 60 hissesinin özel sektöre, yüzde 30 hissesinin devlete ve yüzde 10 hissesinin ise Türk Hava Yolları’na ait olarak kurulması yönünde karar almıştı. Buna göre, devletin yüzde 30’luk payını temsil edecek şirket ortaya çıktı.

 

KKTC Başbakanı İrsen Küçük ile KKTC İhtiyat Sandığı Dairesi ortaklığında 31 Mart tarihinde İstanbul’da ‘Kantara Havayolları Hava Taşımacılığı’ adlı bir şirket kuruldu. 6 milyon lira sermayeli şirketin merkezi için Bebek semti seçildi.

 

KKTC Maliye Bakanı Ersin Tatar yeni şirketin KTHY’nin devamı için kurulduğunu belirterek, "KKTC özel sektörü ve devlet işbirliğinde bir oluşum olacak. Yerel işadamlarımızla görüşmeler sürüyor" dedi. 

 

ASLAN YÜREKLİ RİCHARD KUŞATTI 

Bir Ulaştırma Bakanlığı yetkilisi ise Kantara Havayolları şirketinin devletin payını temsil ettiğini, bunun yanı sıra Kıbrıslı işadamları ile THY’nin de kendi şirketleriyle bir araya gelerek Kuzey Kıbrıs Havayolları’nı oluşturacağını söyledi. Yetkili, şirket isminin Beşparmak Dağları üzerinde çamlarla kaplı Kantara ve buradaki Kantara Kalesi’nden geldiğini söyledi. Gazimağusa yakınlarındaki Kantara Kalesi’nin 10. yüzyılda düşman saldırılarını önceden görmek ve merkeze bildirmek üzere yapıldığı düşünülüyor. Kantara, III. Haçlı seferi sırasında adaya çıkan İngiliz kralı Aslan Yürekli Richard’ın kuşattığı kale olarak da biliniyor.

 

THY, KKTC’de yolcu ve yük taşımacılığı yapmak amacıyla kurulacak şirkete ödenmiş sermayesinin yüzde 10’una kadar ortak olunmasına ilişkin olarak İcra Kurulu’na yetki verildiğini duyurmuştu. Kuzey Kıbrıs Havayolları’nın 3 uçaklı bir filo ile uçuşlarına başlaması bekleniyor.

İlgili Makaleler

- Corendon -spot_img

Son Dakika