spot_img
spot_imgspot_img
17.7 C
İstanbul
Pazartesi, 20 Mayıs 2024

Kazdağları’na havadan koruma

Seçtiklerimiz

Airnewstimes haber merkezimizin aldığı bilgiye göre,Edremit Orman İşletme Müdürlüğünce, 2011 yangın sezonunda Kaz Dağları’nda yangınla mücadele için 111 personel, bir helikopter, bir amfibi uçak, yedi arazöz, 12 tonluk dört su tankeri ve dört de ilk müdahale aracı kullanılacak.

Ayrıca yangın riski yüksek kesimlerde oluşturulan beş helikopter yangın göleti sayesinde müdahalede zaman kaybı yaşanmayacak. Zeytinli Orman Deposu’ndaki pistte konuşlandırılacak helikopterin yanı sıra Balıkesir-Körfez Havaalanı’nda da amfibi tipi söndürme uçağı bulunacak. 1 Temmuz 2011’de Edremit Körfezi’ne gelerek yangın sezonu boyunca görev yapacak helikopter ve uçak, 30 Ekim’de geri dönecek.

Edremit Orman İşletme Müdürü Muhammet Karahan, yaptığı açıklamada, ”Geçen yıl büyük bir yangınımız olmadı, umarım bu sene de olmaz. Bölgemiz, orman yangınları konusunda çok hassas. Ayrıca dünyaca önem taşıyan Kazdağları, birçok yerde bulunmayan endemik bitkilere de ev sahipliği yapıyor. O nedenle ormanlarımıza gözümüz gibi bakıyoruz. Ekiplerimiz, 24 saat teyakkuzda bekliyor” dedi.

İlgili Makaleler

- Corendon -spot_img

Son Dakika