spot_img
spot_imgspot_img
6.7 C
İstanbul
Cuma, 8 Aralık 2023

Kargodaki at serbest kalınca Belçika’ya giden uçak New York’a geri dönmek zorunda kaldı

Seçtiklerimiz

Hava trafik kontrol kayıtlarına göre, at kalkıştan 30 dakika sonra bağlı olduğu kafesten kaçmayı başardı

New York’tan Belçika’ya giden bir kargo uçağı, ambarındaki bir atın kaçması üzerine uçuşun ortasında geri dönmek zorunda kaldı.

Air Atlanta Icelandic tarafından işletilen Boeing 747, 9 Kasım’da yolculuğuna başladıktan 30 dakika sonra pilot Boston’daki hava trafik kontrolünü arayarak uçakta bulunan bir atın kafesinden kaçtığını ve ambarda başıboş olduğunu söyledi.

Uçağın John F. Kennedy Uluslararası Havalimanı’na dönmesine izin verildi ve kısa bir süre sonra iniş yaptı.

At uçağın ambarından kaçtı

YouTube kanalı ‘You Can See ATC’ tarafından elde edilen hava trafik kontrol kayıtlarına göre, at kalkıştan sonraki 30 dakika içinde bağlı olduğu yerden çıktı.

Air Atlanta Icelandic uçağının pilotu kontrolörlere telsizle “İçinde canlı bir hayvan, bir at bulunan bir kargo uçağıyız” dedi.

“At kafesinden kaçmayı başardı.” diyen pilot ‘Uçuş açısından’ bir sorun olmadığını, ancak atı tekrar emniyete alamadıkları için New York’a dönmeleri gerektiğini söyledi.

Pilot ayrıca uçağın ağırlığı nedeniyle, güvenli bir iniş sağlamak için New York’a geri dönmeden önce 20 ton yakıt boşaltmaları gerektiğini söyledi.

Kontrolör yeşil ışık yaktı ve pilot Boston açıklarında U dönüşü yaptı.

Yakındaki pilotlar da “Martha’s Vineyard adasının yaklaşık 16 kilometre batısında devam eden bir yakıt boşaltımı” konusunda uyarıldı.

Pilot veteriner çağırdı

747 pilotu ayrıca “Sanırım iniş sırasında at için bir veterinere ihtiyacımız var. Bu konuda New York’la konuşabilir misiniz?” ifadelerini kullandı. Kontrolör bunu ileteceğini söyledi.

İlgili Makaleler

- Corendon -spot_img

Son Dakika