spot_img
spot_imgspot_img
15.7 C
İstanbul
Pazartesi, 20 Mayıs 2024

Karabük Üniversitesi’nden havaalanı başvurusu

Seçtiklerimiz

Karabük Üniversitesi’nde Sivil Havacılık ve Yüksek Okulu kurulmasının ardından açıklama yapan KBÜ Rektörü Prof.Dr. Burhanettin Uysal, havaalanı yapımı için Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı Altyapılar Genel Müdürlüğü’ne gerekli yazıları yazdıklarını söyledi. Sivil Havacılık ve Yüksek Okulu’nun tek başına bir anlam ifade etmeyeceğini belirten Rektör Uysal, şöyle konuştu: “Karabük Üniversitesi olarak çok mutlu bir günü yaşıyoruz.

Bugünkü Resmi Gazete’de Karabük Üniversitesi’ne bağlı Sivil Havacılık ve Yüksek Okulu kurulmuştur. Çok uzun zamandır bu yüksek okulun kurulması için mücadele etmekteydik. Bu başarıyı yakalamış durumdayız."

Sivil Havacılık ve Yüksek Okulu’nun tek başına kurulmasının pek bir anlam ifade etmediğini anlatan Uysal, şunları söyledi:

"Yüksek okulumuzun uygulama alanı olarak bir havaalanına ihtiyacı var. Bu amaçla Ulaştırma Bakanlığı Alt Yapılar Genel Müdürlüğü’ne yazı yazdık. İnşallah oradan gelen heyet, bizim planladığımız yerde havaalanının kurulmasına izin verdiği taktirde en kısa süre içerisinde Karabük Üniversitesi’nin bir havaalanı olacak. Tabi bu havaalanı sadece Karabük Üniversitesi’nin hizmetinde olmayacak, Karabük’ün yüzde 67’si ormanlık alanla kaplı ve Türkiye’nin en büyük ormanlık illerinin içinde yer alıyoruz.

Bu aylarda orman yangınları çok fazla orman yangınlarına havadan müdahale etme şansımız yok. İnşallah bu havaalanını şehrimize kazandırdığımız zaman aynı zamanda ormanların söndürülmesinde bu havaalanını kullanacağız. Karabük aynı zamanda ağır sanayinin başkenti konumunda ve çok fazla iş kazaları meydana geliyor ve havaalanımız hava ambulanslarının inip kalkabileceği bir yer haline gelecektir.

Karabük, Safranbolu, Yenice, Eskipazar ve Eflani’si ile turizmin cenneti durumunda, turizmin çeşitlenmesi ve geliştirilmesi anlamında çok fazla katkı sağlayacaktır. Her şeyden önce ülkemizin ihtiyacı olan pilotların yetiştirilmesinde Sivil Havacılık ve Yüksek Okulumuz ve yapmaya çalıştığımız havaalanımız çok fazla katkı sağlayacaktır.”

İlgili Makaleler

- Corendon -spot_img

Son Dakika