spot_img
spot_imgspot_img
33.2 C
İstanbul
Salı, 16 Temmuz 2024

Japon devriye uçağı’ndan alçak uçuş

Seçtiklerimiz

Yonhap ajansının haberine göre, Güney Kore ordusu, Japon devriye  uçağının Güney Kore savaş gemisi yakınında alçak irtifada uçtuğunu belirterek, bu  durumu "provokatif bir eylem" olarak nitelendirdi.
 
Güney Kore Genelkurmay Başkanlığı, Japon uçağının yerel saatle 14.00  civarında Güney Kore donanma gemisi yakınlarındaki suların 60 ila 70 metre  üstünde alçak irtifada uçtuğunu belirtti.

 

Genelkurmay Başkanlığı Operasyonlar Dairesi Başkanı Suh Wook, basına  yaptığı açıklamada, Japon uçağı tarafından Güney Kore gemisine yakın mesafede  gerçekleştirilen alçak irtifa uçuşunun açıkça provokatif bir eylem olduğunu ve  Güney Kore ordusunun bu durumu güçlü bir şekilde kınadığını ifade etti.
 
Suh, bu durumun tekrarlanması halinde Güney Kore ordusunun "güçlü bir  şekilde karşılık vereceğini" dile getirdi.
 
Japonya, geçen ay, Güney Kore’ye ait bir donanma gemisinin atış  kontrol radarını Japon Denizi’nde Japon Deniz Öz Savunma Kuvvetlerine ait bir  devriye uçağına kilitlediğine ilişkin bir video yayımlamıştı.
 
Güney Kore Donanması ise Japonya’nın bu iddiasını reddederek, söz  konusu durumun yanlış anlaşıldığını savunmuştu. Adı açıklanmayan bir yetkili,  "Gemi, Japonya’nın hava savunma teşhis bölgesinde uçan devriye uçağı yüzünden  değil, Koreler arası deniz sınırına yakın yerde sürüklenen bir Kuzey Kore savaş  gemisini izini sürmeye çalıştığı için atış kontrol radarı kullandı." demişti.
 
Geminin, Kuzey Sınır Hattına doğru ilerleyen Kuzey Kore gemisini daha  doğru bir şekilde tespit etmek için hem atış kontrol radarını hem de seyrüsefer  radarını kullandığını ifade eden yetkili, "Bu durumu, Japon uçağını hedef  almadığımızı vurgulayarak Japon hükümetine zaten açıkladık. Bu bir yanlış  anlaşılma oldu." ifadelerini kullanmıştı.

İlgili Makaleler

- Corendon -spot_img

Son Dakika