spot_img
spot_imgspot_img
9.9 C
İstanbul
Pazartesi, 4 Mart 2024

İşte Hava-İş Yönetiminin Şeyda Nakliyatı

Seçtiklerimiz

Hava-İş Sendikası Genel Kuruluna kısa bir zaman kala, sendika merkezi toplusözleşme yapmadığı nakliye firmalarında çalışan kamyoncuları ve taksicileri kağıt üzerinde delege yaparak seçimleri garantiye almak istiyor. Hava-İş Genel Merkezinin bu şirketlere yüz binlerce liralık ödeme yaptığının belgeleri ortaya çıkarken, “Bu şirketler sendikacılar tarafından kendilerine yakın kişiler tarafından kuruldu, bu firmalardan belirlenen delegelerle seçim garanti altına alınıyor” iddialarını gündeme getirdi. 
 
Hava-İş Sendikasının TİS yapmadığı nakliyat şirketlerinde çalışan kamyoncuları delege yapmak istediğini belirten Hava-İş Sendikası Anadolu Yakası (Pendik) Şube Başkanı Sezgin Uzun, “Genel Merkez, aidat ödeyen THY çalışanlarının oylarını gasbetmektedir. Sendika tüzüğüne göre bu genel kurulda en az 155 delege ile temsil edilmesi gereken ‘uçuş işletme’ delege sayısı 75-80 aralığına indirilmeye çalışılıyor. Yönetimin tüzükte yaptığı değişiklikle, 300 kişiden oluşan delege sayısının 130’unun kamyoncu ve taksicilerden olacağı tartışılıyor” diye konuştu.

 

Hava-İş Sendikasının banka hesap hareketlerinde ise bu nakliyat şirketlerinden biri olan Şeyda Nakliyat’a mayıs ayında 118 bin lira, temmuz ayında ise 200 bin lira gönderildiği görülüyor. Ayrıca hesap hareketlerinde Hava-İş’in, Fatih Belediyesine bağlı Halktaş’a da 36 bin lira gönderdiği yer alıyor.
 
‘GENEL MERKEZ MUHALİF ŞUBELERİ YILDIRMAK İSTİYOR’
 
Genel Merkez yönetiminin, muhalif olan iki şubeyi (Ankara ve Pendik) yıldırmak istediğini dile getiren Sezgin Uzun, “İstanbul Anadolu Yakası Şubesi, MHP Fatih İlçe Başkanlığı mensupları ve beraberindeki sendika genel merkez avukatları tarafından şube başkanı şubede olmadığı esnada basılmış ve kapı çilingirle değiştirilmiştir. Sendika genel merkezi, bu işgalci avukatlara seçim bitene kadar şubeyi sözde denetleme yetkisi vermiş. Şubeyi denetleme Denetim Kuruluna aittir. Ve bu yetki devredilemez. Kaldı ki denetlenecek bir şey de yok. Kaynak vermedikleri için 1 yıldır şube masraflarını cebimizden ödüyoruz” dedi.
 
KONU YARGIDA
 
Genel Merkez yönetimi tarafından bir dönem maaşının da yatırılmadığını hatırlatan Uzun, “Konuyu yargıya taşıdım ve devam eden mahkeme sürecinde bu skandal ortaya çıktı. Mahkeme heyeti maaşın yatıp yatmadığını öğrenmek için Hava-İş’in hesap döküm bilgilerini istedi ve bu yolla sendikanın bir sürü naylon fatura kestiği bilgisine ulaştım. Sendikanın nakliyat şirketi kurdurduğunu öğrendim. Sendikanın bu nakliyat şirketine para aktardığını öğrendim. Sendikanın avukatı da nakliye şirketinin merkezinde sigortalı görünüyor” dedi.

 
İki muhalif şubenin işgal altında olduğunu ifade eden Uzun şöyle devam etti: “Hava-İş’in Türkiye genelinde 20 bin üyesi var. Sendika yönetiminin kurdurduğu nakliye şirketlerinden kendilerine yakın insanları sendikaya üye yaparak oy dengesini değiştirmek istiyorlar. Genel Başkan Ali Kemal Tatlıbal’ın koruması olan Ömer Keskin, nakliye firmasında gösterilerek şube seçimlerinde karşıma aday olabilmesinin önünü açtılar. Seçim yetkimizi gasbederek seçimi istedikleri biçimde yapmak istiyorlar. Muhalif şubelere müdahale ederek korkutmaya çalışıyorlar.”
 
Hava-İş üyelerine çağrı yapan Sezgin Uzun, “THY çalışanları, kaderine terk edilmeye razı gelmesinler. Bu sendika onların sendikasıdır. Yönetici onlardır. Sendikalarına bu anlamda sahip çıksınlar. THY’nin ofisi olmaktan çıkarıp emeği ve mücadeleyi savunan, çalışanlarının hakkını savunan gerçek anlamda bir sendikaya tekrar dönüştürmek için sorumluluk almaya, seçimlerde bu anlamda tavır almaya, el birliğiyle kendilerinin geleceğini ilgilendiren mücadeleye omuz vermeye çağıyorum” dedi.
 
İddialarla ilgili görüşmek istediğimiz Hava-İş Genel Başkanı Ali Kemal Tatlıbal ise telefonlarımıza yanıt vermedi.

 

İlgili Makaleler

- Corendon -spot_img

Son Dakika