spot_img
spot_imgspot_img
21.7 C
İstanbul
Salı, 18 Haziran 2024

İspanya’da hava krizi yaşanıyor

Seçtiklerimiz

       

İspanya’da hava trafik kontrolörlerinin greve gitmesi nedeniyle hava trafiğinde kaos yaşanırken, İçişleri Bakanı, trafiğin kontrolünün orduya devredildiğini açıkladı. Bakan Alfredo Perez Rubalcaba, hükümetin orduya hava trafiğinin kontrolünü sağlama talimatı verdiğini belirtti.

       

Geniş kitlelerin seyahate çıkmaya hazırlandığı uzun ulusal tatil öncesinde, hava trafik kontrolörlerinin beklenmedik grevi sebebiyle 8 havaalanı kapatılmış, hükümet de işbaşı yapılmaması halinde, hava trafiğinin kontrolünü ordunun üstlenmesine izin verileceğini bildirmişti.

       

Olağanüstü hal ilan edildi
         

       

İspanya’da hava trafiğinin büyük ölçüde durmasına yol açan hava kontrollerinin grevinin ikinci gününde, hükümet olağanüstü hal ilan etti. Başbakan Yardımcısı Alfredo Perez Rubalcaba, acil bakanlar kurulu toplantısından sonra yaptığı açıklamada, bunun hava kontrolörlerinin işlerine dönmeleri talimatı anlamına geldiğini ve reddetmeleri halinde de iç hizmet kanunu uyarınca haklarında kovuşturma açılabileceğini, hapis cezasına çarptırılabilecekleri bildirdi.

       

Rubalcaba, daha önce havaalanlarında durumun normale dönmemesi halinde olağanüstü hal ilan edeceklerini açıkladıklarını ve şimdi de durumun normale dönmediğini gördüklerini belirtti. Başbakan yardımcısı ayrıca, İspanyol hava sahasının yarına kadar kapalı kalacağını kaydetti. Hava kontrolörlerinin grevi üzerine dün ülkedeki ana havaalanlarındaki bütün iç ve dış hat uçuşları hemen dururken, ordu hava kontrol kulelerinin idaresini ele almıştı.

       

İlgili Makaleler

- Corendon -spot_img

Son Dakika