spot_img
spot_imgspot_img
22.6 C
İstanbul
Pazartesi, 24 Haziran 2024

İran’daki uçak kazası eski uçak tartışması başlattı

Seçtiklerimiz

İran’da pazar günü düşen yolcu uçağında 66 kişinin hayatını kaybetmesi, ülkede kullanılan 25 yaşındaki eski uçakların yenilenmesi gerektiği tartışmalarını tekrar gündeme taşıdı. Yeni uçak alımına karşı çıkan muhafazakârları "ülkenin etrafına duvar örmekle" suçladı. Ruhani hükümetine yakın Khabaronline yazarı Muhammed Necati, "Yeni uçak alımının ülkenin öncelikli ihtiyacı olmadığını söyleyenler şimdi neredeler?” diye yazdı.
 
500 ADET YENİ UÇAĞA İHTİYAÇ VAR
 
İran Sivil Havacılık Organizasyonu (CAO) tarafından hazırlanan bir belgeye göre, İran gelecek on yılda uçak filosunu makul bir seviyeye ve kaliteye çekmek için 500 adet yeni uçağa ihtiyaç duyuyor.
 
Ülkede, Aralık 2016’da İran Hava Yolları (İran Air) ile Fransız uçak üreticisi Airbus yetkilileri arasında 100 yolcu uçağı ve Amerikan havacılık ve uzay şirketi Boeing ile yine aynı İran şirketinin yaptığı anlaşmada 80 yolcu uçağı alımına ilişkin nihai anlaşmalar imzalanmıştı.
 
Nükleer anlaşmaların ardından ülkeye yeni uçak alabilme fırsatını değerlendirmek isteyen Cumhurbaşkanı Ruhani’ye muhalefet eden muhafazakarlar, yeni uçak almanın gereksiz olduğunu ülkenin başka önceliklerinin olduğunu savunmuşlardı.
 
Ruhani ise bu eleştirilere, "Halk yeni uçaklarla yolculuk yapmak istiyor. Siz istiyorsanız eski uçaklara binersiniz." şeklinde yanıt vermişti.
 
YENİ UÇAK ALIMINI ELEŞTİRENLER ŞİMDİ NEREDE?
 
Ruhani hükümetine yakınlığıyla bilinen khabaronline.ir internet haber sitesi, Ruhani muhaliflerinden bazı muhafazakarların ülkeye yeni uçak alımına itiraz ettiklerini hatırlatarak, “Eleştirenler kimdi?” başlıklı bir makale yayımladı.
 
Muhammed Hüseyin Necati imzalı makalede, ekonomik yaptırımların ülkeye olumsuz etkilerini görmezden gelen muhafazakarlar eleştiriliyor. Yaptırımlar nedeniyle ekonomik darboğaza giren halkın eski ve yıpranmış uçaklar sebebiyle hayatlarını kaybettiğine işaret edilen makalede, muhafazakar kanadın gazetelerine ve yetkililere eleştirilerde bulunuluyor.
 
Necati makalesinde muhafazakarların önde gelen gazetelerinden Keyhan, İslam Koalisyonu Partisi (İKP) Merkez Şura Başkanı Mustafa Mir Selim ve eski İran meclisi milletvekillerinden Ali Rıza Zakani gibi isimlerin “Yeni uçak ülkenin öncelikli ihtiyacı değildir” türden çıkışlarını hatırlatarak “Bu açıklamayı yapanlar şimdi neredeler" sorusunu yöneltiyor.

İlgili Makaleler

- Corendon -spot_img

Son Dakika