spot_img
spot_imgspot_img
35 C
İstanbul
Perşembe, 18 Temmuz 2024

İngiliz bakana insansız uçak davası

Seçtiklerimiz

Pakistan’da bir ABD insansız uçak saldırısında öldürülen bir adamın ailesinin avukatları, İngiltere’nin Dışişleri Bakanı William Hague’un saldırıda işbirliği yaparak uluslararası yasaları ihlal ettiği gerekçesiyle yasal işlem başlatacağını söyledi.

Londra’daki hukuk bürosu Leigh Dau & Co, Pakistan’da saldırı planlayan ABD kuvvetleri için İngiliz istihbaratının bilgi sağladığına dair "inandırıcı, tartışmasız" kanıtlar olduğunu kaydetti.

Avukatlar, babası geçen yıl insansız uçak saldırısında ölen Nur Han adına Londra’daki Yüksek Mahkemede dava açıyor. Malik Davud Han, Pakistan kuzeybatısındaki aşiret bölgelerinde bir ‘Jirga’ toplantısı yapılırken insansız uçaktan atılan füze ile öldürülmüştü.

Washington ve İslamabad arasında gerginliğin tırmanmasına neden olan insansız uçak saldırılarının "militanlara" karşı yapıldığı iddia edilirken, şimdiye kadar yüzlere sivil bu saldırılarda hayatını kaybetti.

İngiltere dışişleri bakanı aleyhine dava açmaya hazırlanan avukatlar, sadece "uluslararası silahlı çatışma sırasında öldürülen savaşçılar" için sorumluların hukuki dokunulmazlığı olduğunu iddia ediyor. PAkistan’ın "resmen" savaşta olmadığını belirten avukatlar, İngiltere’nin ana istihbarat izleme merkezinin de sivillerin ölümüne sebebiyet verdiği için yasaları ihlal ettiğini belirtiyor.

İngiltere’nin ABD insansız uçak saldırılarına istihbarat sağladığı iddialarını "istihbarat konularında yorum yapmıyoruz" diyerek cevaplamayan İngiltere dışişleri bakanlığı yetkilileri, Hague’a yönelik dava hakkında da açıklama yapmaktan kaçınıyor.

İlgili Makaleler

- Corendon -spot_img

Son Dakika