spot_img
spot_imgspot_img
20.6 C
İstanbul
Cumartesi, 15 Haziran 2024

İlk Kargo Uçağıyla Resmen Açıldı

Seçtiklerimiz

Tamamlandığında Dünyanın En Büyük Havalimanı Ünvanını Alacak Olan Dubai El Maktum Uluslararası Havaalanı, Önceki Gün Piste İnen İlk Kargo Uçağıyla Resmen Açıldı. Açılışı, Dubai Sivil Havacılık Otoritesi ve Dubai Havaalanları Başkanı Prens Ahmed Bin Said El Maktum Yaptı.

       

Tamamlandığında dünyanın en büyük havalimanı ünvanını alacak olan Dubai El Maktum Uluslararası Havaalanı, önceki gün piste inen ilk kargo uçağıyla resmen açıldı.

       

Açılışı, Dubai Sivil Havacılık Otoritesi ve Dubai Havaalanları Başkanı Prens Ahmed Bin Said El Maktum yaptı. İlk kargo uçuşlarını, Rus Havacılık, Skyline ve Aerospace Consortium şirketleri gerçekleştirdi.

       

Dubai’deki yeni havaalanının, ilk safhasında dünyanın en büyük uçağı Airbus 380’in de inebileceği bir adet pist, 64 uzak köprü, yıllık 250 bin ton kapasiteli bir kargo terminali ve yıllık 5 milyon yolcuya hizmet verecek yolcu terminali hazır hale getirilecek. El Maktum, tamamlandığında beş pist, 160 milyon yolcu kapasiteli dört terminal binası ve 12 milyon ton kargo kapasitesiyle dünyanın en büyük havalimanı olacak. Tüm projenin maliyeti 33 milyar dolar olarak hesaplanıyor.

       

Açılışta konuşan Prens Ahmed, ilk safhanın uzun vadeli bir geliştirme projesi olduğunu ve bu projeyle yeni havaalanının dünyanın en büyük geçiş noktalarından ve kargo merkezlerinden birisi olacağını söyledi. Açılışa kadar 15 kargo havayoluyla havalimanını kullanmaları için anlaşma imzalandığı belirtildi. Havaalanında yolcu taşıma operasyonlarına Mart 2011’de başlanması hedefleniyor.

       

Yetkililere göre, şu anki Dubai havaalanının 2.5 milyon ton kargo kapasitesi bulunuyor. Tahminlere göre taşınan kargo 2015’e kadar yüzde 48 artarak 3 milyon tonu bulacak. Geçen yıl 41 milyon yolcu havaalanını kullanırken, yolcu sayısının 2020’de 98 milyona, 2030’da da 150 milyona ulaşması bekleniyor.

       

Uluslararası Havaalanları Konseyi verilerine göre, uluslararası yolcu trafiğinde Dubai Uluslararası Havaalanı dünyada dördüncü, kargoda da beşinci sırada yer alıyor. Havaalanını 130’un üzerinde havayolu kullanıyor ve 210’un üzerinde şehre uçuş gerçekleştiriliyor.

İlgili Makaleler

- Corendon -spot_img

Son Dakika