spot_img
spot_imgspot_img
9.9 C
İstanbul
Pazartesi, 4 Mart 2024

Hürkuş, terörle mücadele için silahlandırılıyor

Seçtiklerimiz

Yeni nesil temel eğitim uçağı olarak üretilen Hürkuş, terörle mücadele için silahlandırılıyor. Milli Savunma Bakanı Fikri Işık’ın emriyle hazırlanan 2 silahlandırılmış prototip, Temmuz ayı başında Jandarma Genel Komutanlığına teslim edilecek.

 

Geçen hafta ilk yurtdışı uçuşunu gerçekleştirerek Paris Havacılık Fuarı’nda hünerlerini sergileyen Hürkuş’a, terörle mücadele görevi verildi. Milli Savunma Bakanı Işık’ın talimatıyla silahlandırılan 2 adet Hürkuş’un ay başında Jandarma’ya teslim edileceği açıklandı.

Konuya ilişkin bilgi veren yetkililer, Hürkuş-C’nin Jandarma’ya teslimatı, satın alım şeklinde olmadığı, halen deneme uçuşlarını sürdüren silahlı prototipe hizmet görevlendirmesi şeklinde yapılacağı ifade edildi.

Silahlı versiyonuyla hafif taarruz ve silahlı keşif görevlerini yerine getirmek üzere tasarlanan Hürkuş-C, terörle mücadele görevinde edineceği tecrübelerle tam bir avcı uçağa dönüştürülecek. Geleceğin tehdidi olarak belirlenen meskûn mahal savaşlarına göre tasarlanıp geliştirilen Hürkuş, 1,5 tona kadar yük taşıma kapasitesine de sahip. Millî uçak Hürkuş’a, milli mühimmatlar konulacak. Cirit füzesi, lazer güdümlü UMTAS, TEBER 81 ve 82 mühimmatları, Akıllı bombalar HGK ve LGK’nın yerleştirileceği Hürkuş’a ayrıca, 12,7 mm makineli top, INS/GPS güdümlü bombalar, genel amaçlı bombalar, güdümsüz roketler entegre edilebiliyor. Halen bir adet silahlı, bir adet silahsız 2 Hürkuş prototipi ile testler devam ediyor.

İlgili Makaleler

- Corendon -spot_img

Son Dakika