spot_img
spot_imgspot_img
15 C
İstanbul
Cuma, 12 Nisan 2024

Hem pilotluk hem pilot eğitmenliği yapan ilk kadın

Seçtiklerimiz

Türkiye’nin hem pilotluk hem de pilot eğitmenliği yapan tek kadını olan Deniz Ülke, tam 12 yıldır gökyüzünü kokpitten fethetmeyi sürdürüyor. 189 kişilik Boeing 737-800 tipi uçağı kullanan Deniz Ülke, Türk Hava Yolları’nın (THY) 43 kadın pilotundan biri.

Küçüklükten beri hep pilot olmak istediğini belirten Ülke, Eskişehir’deki Anadolu Üniversitesi’nde havacılık almış: “ 1998 senesinde Sivil Havcılık Bölümü’ne başladım 2002’de mezun oldum. O tarihten beri de hava yolu şirketlerinde pilot olarak uçuyorum. Üniversiteden mezun olurken CPR lisansı ile mezun olduk. Daha sonra ‘Tip Eğitimi’ almamız gerekti. Okulu bitirdikten sonra Pegasus Hava Yolları’na katıldım. 2004’te THY’ye katıldım. Daha sonrasında kaptanlık ve öğretmenlik eğitimi bu sıralamayı takip etti.”

THY’de hem pilot olduğunu hem de ‘Flight İnstructor’ olarak uçuş öğretmenliği yaptığını anlatan Ülke, şirkete yeni gelenlere Boeing eğitimi verdiğini kaydetti. Türkiye’de aynı zamanda hem pilot hem de uçuş eğitmenliği yapan bir başka kadının olmadığını dile getiren Ülke, buraya gelenlere Boeing uçağını öğrenmelerinde, iniş kalkış, düz uçuş ve eğitim aşamalarında eğitim verdiğini söyledi.

‘Otomobil daha riskli’

Otomobil kullanmakla uçak kullanma arasında herhangi bir fark görmediğini belirten Deniz Ülke, şöyle devam ediyor: “Daha yoğun olduğu için araç trafiği daha riskli. Fakat artık hava trafiği de yer trafiği gibi. Artık hava trafiği de gün ve gün artıyor. Uçak sayısı artıyor, şirketlerin sayısı artıyor. Bu yüzden artık yavaş yavaş havadaki trafik de artmaya başladı.”

Boeing 737-800 filosuyla uçtuğunu dile getiren Ülke, bu uçakların orta menzilli olduğunu, bu nedenle Uzakdoğu ve Amerika hariç, çok sayıda ülkeye uçtuğunu söyledi.

İlgili Makaleler

- Corendon -spot_img

Son Dakika