spot_img
spot_imgspot_img
19.7 C
İstanbul
Pazar, 25 Şubat 2024

Havayolları İle Seyahat Eden Yolcuların Dikkatine…

Seçtiklerimiz

Yolcuların iradeleri dışında uçuşa kabul edilmemeleri durumunda, uçuşu icra eden hava taşıma işletmesi yolculara iç hat uçuşlarda 100 euro’nun TL cinsi karşılında tazminat, bir sonraki düzenlenecek uçak seferlerinde yer ayırma ve bekleme süresine göre yolculara içecek ve yemek ikramı yapmak zorunda olacak. 

Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü’nün "Havayolu İle Seyahat Eden Yolcuların Haklarına Dair Yönetmelik"i 1 Ocak 2012 tarihinden itibaren geçerli olmak üzere Resmi Gazete’de yayımlandı. Yönetmelik çerçevesinde, havayolu ile seyahat eden yolcuların sahip olduğu haklar ve bu hakların geçerli olduğu durumlar ile yolcuların uçağa kabul edilmediği, uçuşlarının iptal edildiği ve uçuşlarının ertelendiği durumlardaki asgari hakları belirlendi. Yönetmelik, Türk menşeli hava taşıma işletmelerinin Türkiye’deki havaalanlarına, yabancı menşeli hava taşıma işletmelerinin ise Türkiye’deki havaalanlarından gerçekleştirdikleri tarifeli ve tarifesiz tüm uçuşları kapsıyor.

 
-YOLCULAR KENDİ İRADELERİ DIŞINDA UÇAĞA KABUL EDİLMEYEBİLECEK-
 
Uçuşu icra eden hava taşıma işletmesi, bir uçuşta uçağa kabul edilmeme durumunun öngörülmesi halinde, öncelikle ilgili yolcu ile uçuşu icra eden hava taşıma işletmesi arasında mutabık kalınacak menfaatler karşılığında rezervasyonundan feragat edecek gönüllüler bulmak için duyuru yapacak. 

Rezervasyonu olan geriye kalan diğer yolcuların uçuşa kabul edilmelerine olanak verecek yeterli sayıda gönüllü çıkmadığı takdirde, uçuşu icra eden hava taşıma işletmesi, yolcuları kendi iradeleri dışında uçağa kabul etmeyebilecek.

Yolcuların iradeleri dışında uçuşa kabul edilmemeleri durumunda, uçuşu icra eden hava taşıma işletmesi iç hat uçuşlarda yolculara 100 euro’nun TL cinsi karşılında tazminat, bir sonraki düzenlenecek uçak seferlerinde yer ayırma ve bekleme süresine göre yolculara içecek ve yemek ikramı yapmak zorunda olacak. Ayrıca dış hat uçuşlarda ödenecek tazminat miktarı kilometre hesabına göre artacak.

Yine aynı şekilde uçuş iptal edildiğinde, havayolu şirketlerinin düzenleyeceği seferlerde, yolcuların gideceğe güzergaha uygun bir yer ayırmaya ve yolculara ikramda bulunmaya tabii olacak. Yolcular, planlanan hareket zamanından en az iki hafta öncesinde iptalden haberdar edilmedikleri takdirde; Planlanan hareket zamanından iki hafta ila yedi gün öncesinde iptalden haberdar edilmedikleri, kendilerine planlanan hareket saatinden en fazla iki saat önce kalkışlarına ve son varış yerlerine planlanan varış saatinden en fazla dört saat sonra ulaşmalarına olanak veren güzergah değişikliği teklif edilmediği sürece 100 euro karşılığı Türk Lirası tazminat almaya hak kazanacak.

 
-UÇAK 5 SAAT ROTAR YAPARSA YOLCULARA BİLETLERİNİN BEDELİ İADE EDİLEBİLECEK- 
 
Uçuşu icra eden hava taşıma işletmesi bir uçuşun planlanan hareket saatinden itibaren; bin 500 kilometreden daha kısa ve iç hatlardaki uçuşlar için iki saat veya daha fazla, bin 500 ile 3 bin 500 kilometre arası uçuşlar için üç saat veya daha fazla, 3 bin 500 kilometreden daha uzun uçuşlar için dört saat veya daha fazla, ertelenmesini beklediğinde yolculara çay kahve ikramından para iadesine kadar gerekli hizmetler sunulacak.

Buna göre; beklenen hareket saati, önceden ilan edilmiş hareket saatinden sonraki gün veya günler içerisinde olduğu takdirde, havayolu şirketi bir veya daha fazla gece konaklamanın gerekli hale geldiği durumlarda veya yolcu için ilave bir konaklamanın gerekli hale geldiği durumlarda, otelde veya uygun bir konaklama tesisinde konaklama imkanı sunacak ve havaalanı ve konaklama yeri arasındaki ulaşımı sağlayacak.

Ayrıca, gecikme en az beş saat olduğunda, seyahatin gerçekleştirilmeyen bölüm veya bölümleri ile yolcunun planlamış olduğu seyahatin tamamlanmasının artık herhangi bir anlamı kalmaması durumunda seyahatin gerçekleştirilen bölüm veya bölümleri için, bilet ücretinin tamamının satın alınmış olduğu fiyat üzerinden nakit olarak veya elektronik banka havalesi, banka ödeme emirleri, banka çekleri ile ödenmesi veya yolcunun imzalı mutabakatı olması durumunda seyahat fişleri veya diğer hizmetler şeklinde en geç yedi gün içinde iade edilmesi gerekecek. Ayrıca yolcunun seyahatinin ilk başlangıç noktasına ilk fırsatta dönmesini sağlayacak bir dönüş uçuşunun ücretsiz sağlanması da havayolu şirketi tarafından sağlanacak.

 
-NORMAL KOLTUK ALAN YOLCU BUSINESS’A OTURTULURSA EK BİR ÖDEME YAPMAYACAK-
 
Uçuşu icra eden hava taşıma işletmesi, bir yolcuyu biletin satın alındığı hizmet sınıfından daha üst bir hizmet sınıfına yerleştirdiği takdirde herhangi bir ek ödeme talep edemeyecek.

Uçuşu icra eden hava taşıma işletmesinin bir yolcuyu biletin satın alındığı hizmet sınıfından daha alt bir hizmet sınıfına yerleştirmesi durumunda, bilet ücretleri arasındaki farkın iadesine ilave olarak; bin 500 kilometre veya daha kısa uçuşlar için bilet ücretinin yüzde 30’u, bin 500 ile 3 bin 500 kilometre arası uçuşlar için bilet ücretinin yüzde 50’si, 3 bin 500 kilometreden daha uzun uçuşlar için bilet ücretinin yüzde 75’i, yedi gün içerisinde nakit olarak veya elektronik banka havalesi, banka ödeme emirleri, banka çekleri ile veya yolcunun imzalı mutabakatı olması durumunda seyahat fişleri veya diğer hizmetler şeklinde yolcuya ödenmesi zorunlu olacak. 

Yönetmelik hükümlerine aykırı davranılması halinde, yolcuların kanun yollarına başvuru hakkı ise saklı tutuldu.

İlgili Makaleler

- Corendon -spot_img

Son Dakika