spot_img
spot_imgspot_img
27.7 C
İstanbul
Pazartesi, 17 Haziran 2024

Havalimanları özelleşecek

Seçtiklerimiz

Ulaştırma Bakanlığı, havaalanı özelleştirmesi için hazırlıklara başladı. 2011 yılında alternatifli iki paket halinde özelleştirme yapılması düşünülüyor. Samsun-Sinop-Tokat"ın paket halinde ya da Samsun ve Nevşehir"in ayrı ayrı özelleştirilmesi gündemde bulunuyor.
         

       

Bakan Yıldırım, “İkili-üçlü grup yapıp işletmesini devredeceğiz. DHMİ olarak uçuş emniyeti, havaalanı güvenliği gibi konulara yoğunlaşacağız” dedi. İlk bölgesel havaalanı olan Zafer Havaalanı"nın imza törenine katılan Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım, Zafer Havaalanı"nın ilk etapta Kütahya, Afyonkarahisar ve Uşak"a hizmet edeceğini söyledi. Yıldırım, Kütahya"nın Altıntaş mevkiinde yapılacak havaalanının, 2milyon yolcu kapasiteli olacağını belirtti.

       

Zafer Havaalanı"nın, yap-işlet-devret yöntemiyle "sıfır"dan inşa edilecek ilk havaalanı olacağını anlatan Yıldırım, “Bu YİD modelinde yeni bir aşamadır. Daha önceki projelerde mevcut tesislerin büyütülmesi, modern hale getirilmesi uygulamaları vardı. Burada ise sıfırdan bir havaalanı yapımını gerçekleştiriyoruz” dedi. Yıldırım, havaalanını yapacak IC İçtaş Holding"in, İzmir ve Antalya"dan havaalanı konusunda deneyime sahip olduğunu söyledi.

       

Yıldırım, 2023 yılında havacılıkta hedefin, yolcuda en az 350milyon, uçak sayısında 750"nin üzeri olduğunu belirterek şöyle devam etti: “Bu sadece İstanbul"da 130milyon ile 150milyon civarında yolcu hareketi anlamına geliyor. İstanbul"a 60milyon kapasiteli üçüncü bir havalimanı yapacağız, çalışmaları başlattık. Türkiye"de 30milyon kapasiteli bir havaalanı daha, iki tane de 15milyon kapasiteli havaalanı yapacağız.”

       

        Havacılıkta serbestleşme modeli izlediklerini belirten Yıldırım, “Mevcut havaalanlarımızda da benzer modeli uygulayacağız. İkili-üçlü grup yapıp işletmesini devredeceğiz. DHMİ olarak uçuş emniyeti havaalanı güvenliği gibi konulara yoğunlaşacağız” dedi. Yıldırım"ın işaret ettiği havaalanı özelleştirmelerinin ayrıntılarına göre, 2011 yılında alternatifli iki paket halinde özelleştirmelerin yapılması düşünülüyor.

       

Samsun-Sinop-Tokat"ın paket halinde ya da Samsun ve Nevşehir"in ayrı ayrı özelleştirilmesi üzerinde duruluyor. Bakanlık yetkilileri, çalışmaların sürdüğünü belirterek, “Bu konuda alternatif çalışmalar yapılıyor. Kısa süre içinde belli bir aşamaya geleceğiz” dedi

       

         

İlgili Makaleler

- Corendon -spot_img

Son Dakika