spot_img
spot_imgspot_img
27.7 C
İstanbul
Perşembe, 20 Haziran 2024

Havada en hızlı büyüyen ülke Türkiye

Seçtiklerimiz

DEVLET Hava Meydanları İşletmesi (DHMİ) Genel Müdürlüğü’nce İngilizce olarak hazırlanan 2014 yılı Hava Seyrüsefer Hizmet Sağlayıcısı (ANSP) Yıllık Raporu’nda, Türkiye’nin, son yıllarda bir gelenek haline dönüşen yüksek ivmeli trafik artışını geçen yıl da sürdüğü bildirildi.  Avrupa’da hava trafiğine en fazla katkı sağlayan ülkenin Türkiye olduğuna işaret edilen raporda, yolcu hareketleri küresel boyutlarda istatistiki olarak ele alınıyor. Rapordaki veriler, Türkiye’nin Avrupa’nın en hızlı büyüyen ülkesi olma konumunu geçen yıl da sürdürdüğünü ortaya koydu. Raporda yer alan bilgilere göre, 2014’te ilave sefer sayısı dahi birçok Avrupa ülkesinin yıllık toplam sefer sayısından daha yüksek oldu.

EN BÜYÜK ALTINCI ÜLKE OLDUK

İstatistikler, Türkiye’nin seyrüsefer ekonomisi bakımından 6’ncı büyük ülke konumuna yükseldiğini ortaya koydu. DHMİ’nin bu alanda gerek altyapı gerekse üst yapıya yönelik yeni yatırımlara devam ettiğinin belirtildiği raporda, 2014’te hava seyrüseferine ilişkin milli maliyetlere bağlı gelirlerin 335.6 milyon euro olarak gerçekleştiği ifade edildi.

2020’de 2.5 milyarlık ‘SEYRÜSEFER’

Geleceğe yönelik 5 yıllık program kapsamında, 2020 yılında ise 2 milyar 458 milyon liralık hava seyrüsefer ekonomisinin öngörüldüğü raporda, hava seyrüsefer hizmetlerinden alınan ücretlerden elde edilen mali kaynağın her yıl EUROCONTROL’den tahsil edilerek Türkiye ekonomisine kazandırıldığına işaret edildi.

İlgili Makaleler

- Corendon -spot_img

Son Dakika