spot_img
spot_imgspot_img
17.9 C
İstanbul
Cumartesi, 3 Haziran 2023

Havacılıkta sera gazı önlemlerine ilişkin yönetmelik yayımlandı

Seçtiklerimiz

Küresel ısınmanın en önemli nedeni sera gazlarının yayılımını önlemek için havacılık sektörünün de alması gereken önlemlere ilişkin yönetmelik yayımlandı.

Çağımızın en önemli sorunlarından biri olan sera gazı, küresel ısınmanın en önemli nedenlerinden biri. Her sektör küresel ısınma ile mücadele kapsamında sera gazı önlemi alıyor. Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü tarafından hazırlanan havacılık faaliyetlerinden kaynaklanan sera gazı emisyonlarının takibi hakkında yönetmelik resmi gazetede yayımlandı. Yönetmelikle ulusal ve uluslararası havacılık faaliyetlerinden kaynaklanan sera gazı emisyonlarının izlenmesine, raporlanmasına ve doğrulanmasına ilişkin usul ve esaslar düzenlendi.

Buna göre uçak işleticisi emisyon izleme planını hazırlamakla ve sera gazı emisyonlarını bu plana uygun olarak izlemekle yükümlü olacak. Yeni başlayan bir uçak işleticisi, karbondioksit emisyon eşik değerlerinden en az birini aşmasından sonraki yıldan itibaren emisyonlarını izlemeye başlayacak. Uçak işleticisi, emisyon eşik değerlerinden en az birinin aşıldığı andan itibaren 3 ay içinde bir emisyon izleme planı hazırlayacak.

Yapılan denetimler sırasında düzenlemelere aykırı hususların tespiti halinde, genel müdürlük 30 gün içinde uçak işleticisinden mevzuata aykırı hususların giderilmesini isteyecek. Yönetmeliğe ve alt düzenlemelerine uyulmaması, uyum sağlanmadığının tespit edilmesi ve aykırılıkların belirlenen süreler içinde giderilmemesi halinde idari para cezası uygulanacak.

- Turkish Aerospace -spot_img

İlgili Makaleler

- Corendon -spot_img

Son Dakika