spot_img
spot_imgspot_img
25.4 C
İstanbul
Çarşamba, 24 Temmuz 2024

Havacılık sektörü 2011’i yeni rekorla süsledi

Seçtiklerimiz

Topu topu altı yıl önce, yani 2005’te, bu rakamın sadece 50 milyon olduğu dikkate alındığında yaşanan büyümenin ne derecede hızlı olduğu daha iyi anlaşılıyor.

Özel sektör kuruluşlarının tarifeli iç hat seferlerine başlamasıyla birlikte başlayan rekabet ve bununla bağlantılı olarak bilet fiyatının neredeyse şehirlerarası otobüs bilet fiyatları seviyesine gelmesi, havacılık sektörüne adeta altın günlerini yaşatıyor.

Tabii bu büyümede tek etken özel sektör kuruluşları değil. Sektörün rekabete açılıp, yeni oyuncuların pazara girmesi kadar, bu uçuşların gerçekleşmesini sağlayacak alt ve üst yapı yatırımları da önemli rol oynuyor.

BU YIL 425 MİLYON TL

Devlet HavaMeydanları İşletmeleri (DHMİ) havacılık sektöründeki büyümenin sağlıklı bir şekilde devam edebilmesi için son yıllarda yoğun bir yatırım hamlesi içerisinde. Atıl havaalanlarının ekonomiye kazandırılması, ihtiyaç duyulan havaalanlarında gerek yolcu terminalleri gerekse mevcut pist, apron ve taksi yol kapasitelerinin arttırılması için her yıl çok önemli yatırımlar yapılıyor.

DHMİ Genel Müdürü Orhan Birdal, 2011’deDHMİ işletmesinde bulunan havaalanlarının alt ve üst yapı ihtiyaçlarına yönelik olarak 410 milyon lira harcama yaptıklarını, bu yıl bu rakamı 425milyon liraya çıkaracaklarını söylüyor.

DİYARBAKIR’A YENİ TERMİNAL

Bu yıl ihalesi yapılacak işler arasında Diyarbakır Havaalanı terminal binası, Gaziantep Havaalanı terminal binası, Kars Havaalanı paralel taksi yolu inşaatı, Adnan Menderes Havalimanı apron ile taksi yolları yapımı ve Sinop Havaalanı pist onarımı ile yeni apron yapımı var.

Bilindiği gibi Diyarbakır’da hala yıllar önce askeri amaçla yapılan havaalanı kullanıyor.Geçen yıl Diyarbakır Havaalanı’nı kullanan yolcu sayısının yaklaşık 1 milyon 400 bin kişiydi. 2012 yılında bu sayının 1 milyon 700 bine ulaşması bekleniyor. Yolcu sayısında her yıl yaklaşık yüzde 30’luk bir artış söz konusu.Mevcut apron ve terminal binası bu büyümeye cevap veremiyor. Apronun küçük olmasından ötürü sadece iki uçağın sığabildiği Diyarbakır Havalimanı bu yatırımın ardından hem büyük, körüklü iniş ve binişi sağlayacak terminal binasına hem de aynı anda 10 uçağın park edilebileceği bir aprona kavuşacak.

BODRUM-MİLAS AÇILIYOR

DHMİ tarafından yapılacak yatırımlar sadece bununla sınırlı değil. Bu yıl Milas-Bodrum Havalimanı dış hatlar terminal binası açılacak. Yeni terminal binasında sekiz tane yolcu köprüsü, 66 check-in bankosu ve 750 araç kapasiteli otoparka sahip olacak. Tamamlandığında Türkiye’nin en modern havalimanlarından biri olacak Milas-Bodrum Havalimanı, 5 milyon yolcu ağırlama kapasitesine kavuşacak. Ayrıca birçok yeni terminal binası devreye girecek. Van-Ferit Melen Havaalanı terminal binası, Kars Havaalanı iç-dış hat terminal binası, Ağrı Havaalanı terminal binası, Kastamonu Havaalanı ve Adıyaman Havaalanı terminal binası bu yılın yatırım programı içine alınan havaalanları olarak dikkat çekiyor.

Adıyaman Havaalanı’nda bugüne kadar tek uçağın park edebildiği apron, beş uçağın park edebileceği hale getiriliyor. 26milyon liraya mal olacak terminal binası ise yıllık 1.5 milyon yolcu kapasiteli olacak.

Geçtiğimiz yıl yeniden faaliyete geçen Ağrı Havaalanı ise 24 bin metrekare kapalı alana sahip yeni terminal binası sayesinde yıllık yolcu kapasitesini 2 milyona çıkaracak. Kars ise yeni yatırımların ardından 440 araç park kapasitesine sahip otoparka, VIP-CIP salonuna 2 milyon metrekare kapasiteli terminal binasına sahip olacak.

PAT YATIRIMLARINA DEVAM

DHMİ tarafından 2012’de ayrıca PAT yatırımları da gerçekleşecek. Yoğun trafiği nedeniyle yıpranan ve özellikle doğu meydanlarında mevsim değişiklikleri ve yoğun kış şartlarından etkilenen PAT Sahalarını (Pist, Apron ve Taksi yolları) belli bir program dâhilinde yenilecek.

Hatay Havaalanı’nda apron genişletilmesi ile şerit sahalarının standart hale getirilmesi, Çanakkale Havaalanı’nın pistinin uzatılması ve genişletilmesini bunlara örnek gösterebiliriz.

Ayrıca Tekirdağ-Çorlu Havaalanı’nın pat sahalarının genişletilmesi ve 05 pist başı aydınlatma sisteminin CAT II standartlarına dönüştürülmesi, Diyarbakır Havaalanı’na apron ve taksi yolu yapımı ile Ankara Esenboğa Havalimanı’nın hızlı taksi yolları ve apron yapımı da bu yılın PAT yatırımları arasında yer alıyor. DHMİ yine bu yıl Milas- Bodrum Havalimanı taksi yolunun piste dönüştürülmesi ile Atatürk Havalimanı’nın pat sahaları onarımını da gerçekleştirecek.

İlgili Makaleler

- Corendon -spot_img

Son Dakika