spot_img
spot_imgspot_img
31.8 C
İstanbul
Pazartesi, 15 Temmuz 2024

Havacılıkta SSCB dönemi bitiyor

Seçtiklerimiz

Türkiye ve Rusya arasında, taraflara iniş yapmaksızın uçma hakkı ve sözü geçen ülkede trafik hizmeti dışındaki amaçlar için durabilme hakkı ayrıcalıkları tanıyan “Hava Ulaştırma Anlaşması” yürürlüğe giriyor. Yeni anlaşma 1967 yılından beri geçerli olan Türkiye-SSCB havacılık anlaşmasını ortadan kaldıracak.

Resmi Gazete’de yayımlanan Andlaşmaya göre, taraflarca tayin edilen havayolu, diğer tarafın ülkesi üzerinden iniş yapmaksızın uçma hakkı ve sözü geçen ülkede trafik hizmeti dışındaki amaçlar için durabilme hakkı ayrıcalıklardan yararlanacak.

Her bir tarafın belirlediği havayolunun uluslararası hava hizmetlerinde işletilen hava aracı ve bununla birlikte olağan teçhizatlar, yakıt ve yağ tedarikleri, hava aracında depolanan malzemeler (yiyecek, her türlü içecek, tütün ürünleri dahil) diğer tarafın ülkesine varışta, bu hava araçları, söz konusu ekipmanlar ve malzemeler tekrar çıkış yapana kadar hava aracında kalmak kaydıyla her türlü gümrük harcı ve vergilerden muaf olacak.

Bu anlaşma ve anlaşmanın ayrılmaz bir parçası olan Eki, herhangi bir Akit Tarafın bu anlaşmanın yürürlüğe girmesine ilişkin ulusal kanun ve düzenlemelere uygun olarak tüm hukuki muamelelerinin tamamlandığının diğer tarafa diplomatik nota bildirilmesi ile son bildirimin alındığı tarihte yürürlüğe girecek.

Anlaşmanın yürürlüğe girmesiyle Türkiye ve Sovyet Sosyalist Cumhuriyetler Birliği arasında 29 Ağustos 1967’de imzalanan Hava Ulaştırma Anlaşması, Türkiye ve Rusya arasındaki ilişkiler bakımından yürürlükten kalkacak.

İlgili Makaleler

- Corendon -spot_img

Son Dakika