spot_img
spot_imgspot_img
29.7 C
İstanbul
Salı, 18 Haziran 2024

Hava şartları uçak seferlerine geçit vermiyor

Seçtiklerimiz

THY’nin bugün yapılması gereken TK-2662 sefer sayılı İstanbul-Sivas ile TK-2663 sefer sayılı Sivas-İstanbul uçak seferleri, Sivas’taki yoğun kar yağışı ve olumsuz hava koşulları nedeniyle iptal edildi.

       

Bu arada, Doğu Anadolu Bölgesi’nde aralıklarla etkili olan kar yağışı, ulaşımı olumsuz etkiliyor.

       

Orta Akdeniz üzerinden gelen yüksek basıncın etkisi altında bulunan Doğu Anadolu Bölgesi’nde aralıklarla kar yağışı etkili oluyor.

       

Bölge illerinden Erzurum’da 169, Bingöl’de 21 ve Muş‘ta 6 olmak üzere toplam 196 köy yolu, kar yağışı ve tipi nedeniyle ulaşıma kapalı bulunuyor.

       

İl Özel İdare Müdürlüğüne bağlı karla mücadele ekipleri, kapalı köy yollarının ulaşıma açılması için çalışmalarını aralıksız sürdürüyor.

       

Karla mücadele ekipleri, yol açma çalışmalarının yanı sıra ulaşımın sağlanamadığı köylerden durumu ağır olan hastalara da yardım ediyor.

       

Erzurum’da son 24 saat içinde 2’si çocuk olmak üzere 3 hasta, İl Özel İdare Müdürlüğü ve 112 ekiplerince hastanelere ulaştırıldı.

       

Kent merkezlerinde de etkili olan kar yağışı hayatı olumsuz etkilerken, yapılan son ölçümlere göre kar kalınlıkları Erzurum’da 5, Ardahan’da 4 ve Ağrı’da 1 santimetre olarak belirlendi.

       

Kar yağışıyla birlikte buzlanma olayının görüldüğü kent merkezlerinde, belediye ekipleri kar ve buzla mücadele çalışması yapıyor.

       

Meteoroloji yetkilileri, kar yağışının bölgede aralıklarla etkisini sürdürmesini beklediklerini bildirdi.

       

Gece hava sıcaklıkları, Erzurum’da eksi 10, Kars’ta eksi 8, Ardahan’da eksi 7, Ağrı ve Iğdır’da eksi 2 ve Erzincan’da 0 derece olarak ölçüldü.

       

Günün en yüksek hava sıcaklıklarının ise Erzurum, Kars ve Ağrı’da 0, Ardahan’da 3, Erzincan’da 6 ve Iğdır’da 10 derece olması bekleniyor.

       

 

       

-KÖY YOLLARINDA KARLA MÜCADELE-

       

 

       

Hakkari’nin Yüksekova ilçesinde kar yağışı nedeniyle kapanan köy yollarında karla mücadele çalışmaları devam ediyor.

       

Hakkari ve ilçelerinde hafta sonu etkili olan kar yağışı, köy yollarında ulaşımı aksattı. Ulaşıma kapanan köy yollarında, İl Özel İdaresi Yol ve Ulaşım Hizmetleri Müdürlüğü ekipleri, çalışmalarını aralıksız sürdürüyor.

       

Yolu ulaşıma açılan Yüksekova’nın Yeniışık köyü muhtarı Yasin İpek, hafta sonu etkili olan yağışta, köyde kar kalınlığının 30 santimetreye ulaştığını belirterek, yağışın durmasıyla köy yolunda iş makinelerinin çalışmaya başladığını söyledi.

       

Yaklaşık 9 saat süren çalışmalar sonucu, yolun ulaşıma açıldığını anlatan İpek, ‘‘Hastalarımız ve okullarına gidemeyen çocuklarımız vardı. Köy halkı yolun kısa sürede açılmasından büyük memnuniyet duydu’‘ dedi.

       

Yetkililer, 26 köy ve 81 mezra yolunun halen ulaşıma kapalı olduğunu, tipi nedeniyle açılan yolların tekrar kapanması nedeniyle çalışmaların güçlük yapıldığını bildirdi.

       

 

İlgili Makaleler

- Corendon -spot_img

Son Dakika