spot_img
spot_imgspot_img
9.9 C
İstanbul
Pazartesi, 4 Mart 2024

Haluk Bayraktar’dan ‘Kaan’ yorumu: En kısa zamanda semalarla buluşur

Seçtiklerimiz

Türkiye’de milli teknolojinin geliştirilmesi konusunda kritik rol oynayan birçok kuruluşun paydaşlığıyla, Türkiye Teknoloji Takımı Vakfı ile Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı yürütücülüğünde düzenlenen TEKNOFEST, son günde büyük heyecanla sürüyor.

Baykar CEO’su Haluk Bayraktar, ismi ‘Kaan’ olarak duyurulan Milli Muharip Uçak (MMU) ile ilgili çarpıcı açıklamalarda bulundu.

“Gerçekten milli teknoloji hamlesine milletimiz sahip çıktı. Sizlere şükranlarımı sunuyorum. Büyük bir coşku var. Dünya rekorları kırıldı TEKNOFEST’te, dün günde 1 milyon vatandaş ziyaret etti. Çok büyük bir coşku var.

Büyük bir sinerji var. Kapanış törenindeyiz. Burada TEKNOFEST’in asıl amacı teknoloji yarışmaları, gençleri proje yapmaya teşvik etmek böylece görüyorsunuz halkımız onları alkışlıyor.

Bugün ikinci ve üçüncü olan takımlara ödüller veriliyor. Bugün yine Ankara’dan bir müjde aldık. MMU’nun ismi Kaan olarak verilmiş o da inşallah en kısa zamanda semalarla buluşur.

Burada ANKA, KIZILELMA, HÜRKUŞ, GÖKBEY bütün yerli teknolojiler var.

Biz bu sene üç TEKNOFEST yapmayı planlamıştık. Deprem sebebiyle iptal etmek zorunda kaldık. Ağustos ayında Ankara’da TEKNOFEST gerçekleştirilecek. Daha fazla ilde olmasına yönelik tüm illerde talep var. Ağustos ayında inşallah Ankara’dayız.

TEKNOFEST KENDİ REKORUNU KIRDI DOĞRU MU?

Her sene katlayarak büyüyor. İlk başladığımızda ziyaretçi sayısı 550 bindi, ziyaretçi sayısı 20 bindi şimdi 2023 yılında başvuran yarışmacı sayısı 1 milyon. Çip tasarımından biyoteknolojiye 1 milyon gencimiz başvurdu. Milyonlarca vatandaşımız tebrik edercesine bu coşkuyu paylaşıyoruz.

Savaşan İHA yapay zeka ödülleri vereceğiz. Gençlerimiz müthiş bu ülkeyi geleceğe taşıyacak olanlar onlar. Bu ülke için ne yapsak azdır. Bu gençler kendilerini yetiştirsin. Rahmetli babam TEKNOFEST’e sahip çıkmayı vasiyet olarak bıraktı. Bu sene 40 bin tane gencimizi tüm masraflarını karşılamak üzere buraya getiriyoruz. Onları da bu atmosferde buluşturmak üzere.

5 GÜNÜ NASIL ÖZETLERSİNİZ?

7’den 77’ye milletimizin nasıl sımsıkı sahip çıktığını gözlemledik. Burada yapılan gösteriler dünyada hiçbir ülkede yapılamayan gösteriler.

KIZIELMA VE SOLOTÜRK YAN YANA KOL UÇUŞU YAPTI NASIL DEĞERLENDİRİRSİNİZ?

Biz Bayraktar KIZILELMA’yı dünyada ilk kez insansız savaş uçağı uçuş gösterisi yapıyor. Sadece Türkiye ve İstanbul’da. Bayraktar KIZILELMA, SOLOTÜRK ile kol uçuşu yaptı. Bugün Türk Yıldızları ve SOLOTÜRK ile kol uçuşu yaptı bunlar ülkemiz için yapılan işler.

Dolayısıyla bütün vatandaşlarımızla birlikte bizler bunları geliştiren mühendisler olarak bizler de gururlandık.

BUGÜN ANKARA’DA TUSAŞ’LA MÜTHİŞ TÖREN DÜZENLENDİ. SAVUNMA SANAYİİNİN BU DERECE BU NOKTAYA GELMİŞ OLMASINI NASIL YORUMLUYORSUNUZ?

GÖKBEY, HÜRKUŞ, HÜRJET sergileniyor. Ankara’da Kaan ismi verilen uçağın tanıtımı yapıldı. İnşallah en kısa zamanda gökyüzüyle buluşur. Kendi insanlarına, kendi şirketlerine güvenmesiyle birlikte müthiş bir ekosistem başladı. 15 yıl sonra başarı örnekleri ortaya çıkmaya başladı.

Burası sadece Savunma Sanayii’ne yönelik bir alan değil afetle mücadelede bir çok alanda teknolojik atılımlar var. Türk gençlerinin önünün açılması, girişimcilerimize sahip çıkmamız, özel sektörün güçlendirilmesi milletimizle birlikte anbean yıllarda bu gelişmelerin sergilenmesi önemli olan milletçe bu işlere sahip çıkmak.”

İlgili Makaleler

- Corendon -spot_img

Son Dakika