spot_img
spot_imgspot_img
6.5 C
İstanbul
Çarşamba, 28 Şubat 2024

ASELSAN TULGAR Milli Muharip Uçak pilotlarının gözü olacak

Seçtiklerimiz

ASELSAN, TULGAR Kaska Entegre Görüntüleme Sistemi’ni Milli Muharip Uçak (MMU) pilotları için özel olarak geliştiriyor. TULGAR, önemli kabiliyetlerle donatılacak.

Kısa süre önce tasarım görseli paylaşılan TULGAR, sabit kanatlı platformlar için ASELSAN bünyesinde tasarlanmış bir vizör yansıtmalı kaska monteli gösterge sistemi. Sistem, pilot ve hava aracının imkan ve kabiliyetleri ile görev sahası farkındalığını arttırmak amacıyla sayısal gece görüş, renkli ekran ve hassas kafa takibi teknolojilerine sahip olacak.

Milli Muharip Uçak için geliştirilen TULGAR Kaska Entegre Görüntüleme Sistemi, F-35 ve J-20 gibi 5. nesil uçaklardaki muadillerine benzer olarak geliştirildi. TULGAR, pilotun durumsal farkındalığının üst düzey seviyede olmasını amaçlıyor.

Milli Muharip Uçak’ta bulunan Sensör Füzyonu elemanlarından alınan veriler, anlık olarak kask sistemine aktarılarak pilotun vizöründe görüntülenecek. ASELSAN, TULGAR Kask Sistemi ile beraber ilk kez çok renkli görüntüleme teknolojisini bir 5. nesil uçağa entegre etmiş olacak.

Sensör füzyonu elemanları; TOYGUN Elektro-Optik Sistem, kızılötesi sensörler, BÜRFİS radar sistemi, uçuş sensörleri ve aviyonikleridir. Bu elemanlardan elde edilen veriler anlık olarak tek bir hedefleme arayüzünde birleşerek, pilotun kask vizörüne yansıtılacak.

ASELSAN TULGAR’ın hibrit kafa takip teknolojisi ile pilot, baktığı yön farketmeksizin uçağın sunduğu verileri görüntüleyebilecek veya düşman uçağını hedefleyebilecek.

Pilotlara ergonomik bir çözüm sunmak amacıyla kask birimi, hafif kompozit malzemelerden ve kullanıcıya göre üretilen iç kasktan oluşmaktadır. Aktif ve pasif gürültü önleme yetenekleri ile platform ve diğer kaynaklardan pilota ulaşan gürültüleri engeller.

Sistem hakkında ASELSAN tarafından aktarılan bilgiler ise şu şekilde:

Sistem, entegre sayısal gece görüş kabiliyetini bulundurması sayesinde gündüz ve gece görevleri sırasında kafa biriminde değişikliğe gerek olmaksızın kullanılabilir. Sabit kanatlı platformlara uygun TULGAR Sistemi, dayanıklı tasarımı sayesinde zorlu çevre koşullarında kullanıma hazırdır

İlgili Makaleler

- Corendon -spot_img

Son Dakika