spot_img
spot_imgspot_img
17 C
İstanbul
Perşembe, 30 Mayıs 2024

Google, Sivil Havacılık İşine Giriyor

Seçtiklerimiz

Arama Devi, ITA’yı 700 milyon dolar nakit karşılığnda satın alıyor. Google’ın, girişiminin, 132 milyar dolar büyüklüğündeki sivil havacılık endüstrisi kadar, Microsoft’u da rahatsız edebileceği belirtiliyor.

       

Arama Devi, şimdi de turizm sektörüne giriyor. Google, uçuş bilgilerini kullanıcı ekranına dökecek uygulamalar geliştiriyor. Google’ın, anti-tröst otoritelerinden onay alıp alamayacağı merak ediliyor.
       
        Google, turizm sektöründe işini sağlama almak adına 14 yıllık uçuş bilgileri yazılım firması ITA ile el sıkıştı. Arama Devi, ITA’yı 700 milyon dolar nakit karşılığnda satın alıyor. Google’ın, girişiminin, 132 milyar dolar büyüklüğündeki sivil havacılık endüstrisi kadar, ‘Yazılım Devi’ni de rahatsız edebileceği belirtiliyor.
       
        Google’ın, son adımı, şirketin iş yapış şeklindeki değişikliği de gözler önüne seriyor. Google, hava taşımacılığı gibi bir sektörü arama motoru üzerinden ilgili şirketlere aktarmak yerine kendi servisleri kanalıyla doğrudan kullanıcılara sunmak ve geliri kendi elde etmek istiyor. Gözlemciler, bununla birlikte Google’ın farklı yeni iş alanlarına girebileceğini belirtiyorlar.
       
        ITA, 1990’lı yıllarda, bir kaç MIT bilgisayar mühendisi tarafından kuruldu. Şirket, geliştirdiği yazılımlarla kullanıcıların en ucuz biletleri kolayca bulabilmelerine olanak tanıdı. Aralarında Microsoft’un arama motoru Bing’in de olduğu bir dizi havacılık endüstrisi şirketi ITA’nın yazılımlarını kullanıyor. Google CEO’su Eric Schmidt, ITA’nın şirketlerle olan mevcut anlaşmaları koruyacağını ve yeni bağlantılar yapmak istediklerini açıkladı.
       
        Satın almaya Microsoft’un nasıl bir tepki vereceği merakla bekleniyor.

       

         

İlgili Makaleler

- Corendon -spot_img

Son Dakika