spot_img
spot_imgspot_img
13 C
İstanbul
Cuma, 19 Nisan 2024

Gazipaşa’ya büyük gövdeli uçakların inmesine izin çıktı

Seçtiklerimiz

Uzun yıllar atıl kalan ve TAV’ın 2007 yılında işletmesini almasından sonra pisti deniz tarafına 175 metre uzatılan havalimanına artık büyük gövdeli uçaklar da iniş kalkış yapabilecek. Şimdiye kadar Gazipaşa Havalimanı’nı küçük ve orta gövdeli uçaklar kullanabiliyordu.

Akfen Holding Yönetim Kurulu ve TAV Havalimanları Yönetim Kurulu Başkanı Hamdi Akın, Gazipaşa Havalimanı’na büyük gövdeli uçakların uçabilmesine yönelik izni geçen hafta aldıklarını bildirdi. Gazipaşa Havalimanı’na 25 milyon Euro yatırım yaptıklarını kaydeden Akın, “Şu anda atıl havalimanını işler hale getirdik. Ancak çok zorluklar ve sıkıntılar çektik. Halen daha Boeing 737-800 tipi uçakların iniş iznini geçen hafta çıkardık. Bu sene 500 bine yakın yolcu ağırladık. Seneye daha fazla olacak. Gazipaşa Havalimanı’nın 5-6 yıl içinde burasının çok işlek bir havalimanı olacağının müjdesini verebilirim. Bu liman Anamur ve Alanya için çok önemli.” dedi.

 Hamdi Akın, Türkiye Genç İşadamları Derneği’nin (TÜGİAD) Ege Şubesi tarafından düzenlenen ‘Ege Ekonomi Buluşmaları’ konulu toplantıya katıldı. Yatırımları hakkında bilgi veren Akın, TAV çatısı altında 11 havalimanı işlettiklerini söyledi. Geçtiğimiz yıl Medine Havalimanı’nın da 25 yıllığına işletmesini aldıklarını aktaran Akın, “Havalimanı işletmemiz Abu Dabi, Katar, Medine ve Riyad ile devam ediyor. İstanbul 3. havalimanı ihalesini kaybettik. TAV’da başlangıçta yarı yarıya hissemiz vardı. Şu anda yüzde 18 kaldı. Şirketleri kendi malımız gibi görmemek lazım. Aslında şirketler, önce ülkenin sonra dünya sermayesinindir. Şirket sahipleri olarak bizler sadece hisse ortağıyız. Ben bu şekilde düşünüyorum.” diye konuştu.

Akın, muayene istasyonlarına da 1 milyar doların üzerinde yatırım yaptıklarını hatırlatarak, şunları söyledi: “Havaalanı tecrübemiz oldukça iyi. Bu tecrübemizi muayene istasyonlarına da taşıdık. Doğuş Grubu ile muayene istasyonları ihalesini aldık. TÜVTÜRK markası altında birleştirerek, 18 ay içinde Türkiye’de 180 istasyon kurduk. Toplam 1 milyar dolarlık yatırım yaptık. Bu kadar sürede bu istasyonları yapıp işletmeye geçmek kolay değil. Şu anda gayet güzel çalışıyor. Elde edilen gelirin yarısını maliye yarısını da işletmeci firmalar alıyor.”

"İZMİR’İN 50 YIL TERMİNAL BİNASINA İHTİYACI OLMAZ"

Akın, TAV’ın Türkiye ve yurt dışında toplam 12 havalimanı işlettiğini, İzmir’de Adnan Menderes Havalimanı İç Hatlar Terminali’nin inşaatının hızla sürdüğünü ve ocak ayında teslim edeceklerini, mart ayında da terminalin işletmeye açılmasının planlandığını aktardı. Yeni inşaat alanı ile birlikte İzmir Adnan Menderes Havalimanı’nın otopark alanı ile birlikte 480 bin metrekarelik alana sahip olacağını belirten Akın, “İstanbul Atatürk Havalimanı’nın büyüklüğü 540 bin metrekare. Büyüklük açısından çok büyük fark yok ama İstanbul’da yılda 46 milyon yolcu ağırlarken, İzmir’de 8-10 milyon yolcu ağırlanacak. 250 milyon Euro’luk yatırım yaptık. Bundan sonra İzmir 50 yıl terminal binası konuşmaz.” diye konuştu.

Hamdi Akın, İzmir’deki terminalin çevre normları açısından da önemli bir yapıya sahip olduğunu, terminalin çevreci yapısı ile ciddi ödüller aldığını belirterek, “Güneş panelleri ile enerjisini üretebiliyor. Bunun yanında eski terminal binasının yıkımından çıkan malzemenin yüzde 95’i yeniden kullanıldı. TAV’ın insan kaynakları böyle inovatif fikirleri ile alınmış ödüllerimiz var.” bilgilerini verdi.

TAV, YUNANİSTAN’DAKİ HAVALİMANLARI İLE İLGİLENİYOR

Genç iş adamlarının sorularını da cevaplayan Hamdi Akın, Yunanistan’da havalimanı işletme konusu ile ilgilenip ilgilenmedikleri sorusu ile karşılaştı. Tek işi havalimanları yapmak ve işletmek olan Holding’in, dünyadaki bütün havalimanları ile ilgilendiğini, dolayısıyla Türkiye’nin yakınındaki bir ülkede havalimanı işletmeye daha çok ilgi göstereceğini belirterek, “Yunanistan’da havalimanı işletmek bize gurur verir. Yunan dostlarımız bizden bir banka aldılar ve çok başarılı işletiyorlar. Bize de Yunanistan’da bir havalimanı işletmek yakışır.” dedi.

İlgili Makaleler

- Corendon -spot_img

Son Dakika